Projekt nowelizacji ustawy o zakazie handlu. Sejm zajmie się nowymi przepisami

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Sklepy Żabka

Sklepy Żabka / Fot. Wistula/ Wikimedia Commons

Posłowie chcą zaostrzyć zakaz handlu i ukrócić działanie sklepów jako „placówek pocztowych”. Po zmianach w niehandlowe niedziele otworzą się tylko te placówki, w których działalność pocztowa będzie przeważająca.
  • Nad projektem nowelizacji 14 września pochylą się posłowie z sejmowej komisji.
  • Politycy PiS zaczęli reagować, kiedy zakaz handlu zaczęły obchodzić dyskonty i supermarkety. Jako pierwsza na taki krok zdecydowała się Biedronka.
  • Uszczelnienie przepisów ma uzasadnić poseł PiS i były szef „Solidarności” Janusz Śniadek.
  • Zobacz także: KRRiT podzielona ws. zgody na nadawanie dla TVN24. Holenderska koncesja nie wystarczy?

Grupa posłów, której przewodniczy Janusz Śniadek, zgłosiła projekt nowelizacji ustawy o zakazie handlu. Wniosek formalnie wpłynął do Sejmu 29 lipca.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Członkowie komisji zbiorą się w tej sprawie we wtorek 14 września. Pierwsze czytanie projektu posłów PiS przeprowadzi Sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny. Zmiana w obowiązującej od 2018 r. ustawie zakłada, że w niehandlową niedzielę otwarte mogą być tylko te placówki, w których działalność pocztowa będzie przeważająca – wyniesie powyżej 50 proc. przychodów.

Projekt nowelizacji ustawy o zakazie handlu

Handlowa „Solidarność” od dłuższego czasu postulowała nowelizację ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę, wskazując, że niektóre sieci łamią zakaz, powołując się na działalność pocztową. Dlatego też rządzący zaproponowali rozwiązania uszczelniające przepisy. Janusz Śniadek dodał, że zmiana została przygotowana w porozumieniu z inicjatorami zakazu handlu.

– W nawiązaniu do sytuacji, jaką w tej chwili mamy, gdy coraz powszechniejsza jest patologia i oszustwo, że pod pretekstem prowadzenia działalności pocztowej otwierane są coraz większe sklepy sieciowe, wprowadza się formułę obowiązku rejestracji przychodów pochodzących z różnego rodzaju działalności. Wprowadza się ponadto warunek, że przychody z wymienionych rodzajów przeważającej działalności, które uprawniają do otwierania sklepów w niedzielę, muszą przekraczać 50 proc. przychodów. To podstawowa zmiana

 powiedział Janusz Śniadek.

Najbliższe posiedzenie Sejmu potrwa od 15 do 17 września. Jeżeli posłowie nie zdążą w tych terminach przegłosować nowelizacji, to następna okazja pojawi się w dniach 29 września-1 października.

radiomaryja.pl, money.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY