Powołano nowego wiceministra zdrowia. Zajmie się dialogiem społecznym

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Nowy wiceminister zdrowia zajmie się dialogiem społecznym

Wiceminister Zdrowia Piotr Bromber / Fot. PAP/Albert Zawada

Dzisiaj podczas konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski przedstawił nowego wiceministra odpowiedzialnego za dialog społeczny. Został nim były dyrektor Lubuskiego Oddziału NFZ, Piotr Bromber. Zaprezentował on swoje dążenia do przeprowadzenia modernizacji w specjalizacji, które mają stać się uniwersalne. Podkreślił, że jego celem jest poznawanie opinii ze strony personelu medycznego oraz pacjentów.
  • Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej ministerstwa zdrowia przedstawiono nowego wiceministra odpowiedzialnego za dialog społeczny.
  • Został nim były dyrektor Lubuskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia, Piotr Bromber, który zadeklarował, że natychmiast pragnie wypracować odpowiednie rozwiązania.
  • Chciałby on wraz z ministrem zdrowia, Adamem Niedzielskim zaprezentować w przyszłości projekt modernizujący specjalizacje w służbie zdrowia.
  • Na wtorek godzinę 13 zaplanowano kolejne spotkanie ze strajkującymi pod budynkiem Kancelarii Premiera ratownikami medycznymi, lekarzami i pielęgniarkami.
  • Zobacz także: Wielkopolska: Lekarze karani za krytykę szczepień na COVID

Dotychczasowy dyrektor Lubuskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia, Piotr Bromber został dzisiaj zaprezentowany przez rzecznika ministerstwa zdrowia, jako nowy wiceminister ds. dialogu społecznego. Adam Niedzielski pokłada w nim nadzieję na odbudowę relacji z kadrami medycznymi oraz z pacjentami.

Dużo rozmawialiśmy z panem ministrem o emocjach i oczekiwaniach z jakimi się mierzymy. Ochrona zdrowia to obszar, w którym duże emocje były zawsze – były emocje i oczekiwania. Niestety też tym emocjom często towarzyszył brak zaufania. Chcemy to zaufanie odbudować i zresetować

– zapowiedział wiceminister zdrowia.

Jak słusznie zauważył nowy wiceminister zdrowia ds. dialogu społecznego, wśród grupy protestujących lekarzy, pielęgniarek oraz przede wszystkim ratowników medycznych znajdują się również młode osoby ze studiów medycznych. Podziela on ich obawy o przyszłość polskiej służby zdrowia, która może nie sprostać rosnącym oczekiwaniom zapewnienia godnej płacy.

Chciałbym podkreślić, że katalog interesariuszy jest szerszy niż ten prezentowany w przestrzeni publicznej. Mam świadomość, że wśród protestujących jest spora liczba ludzi młodych, którzy będą wchodzili w tą przestrzeń zawodową. Naturalną rzeczą jest to, że ludzie młodzi chcą wchodzić i mieć pewną perspektywę, nie czuć tej frustracji. To dla mnie zrozumiałe

– dał do zrozumienia Piotr Bromber, że resort zdaje sobie sprawę z problemów w służbie zdrowia.

Wiceminister zdrowia podkreślał, że jego celem będzie uzupełnienie niedoborów kadrowych przez m.in. zmniejszenie liczby specjalizacji.

Potrzeba gigantycznej kwoty do spełnienia postulatów

Obecny na konferencji prasowej minister Adam Niedzielski przyznał, że proces kształcenia specjalistów powinien przejść modernizację i stać się bardziej uniwersalny. Potwierdził, że wspólnie z nowym wiceministrem, będą dążyli do opracowania odpowiedniego systemu.

Wyjaśnił również, że oczekiwania protestujących wykraczają poza realną skalę możliwości działań polskiego państwa oraz jego budżetu. Oszacowano, że spełnienie podnoszonych postulatów kosztowałoby około 100 miliardów złotych.

Te 100 mld złotych to jest ponad połowa dochodów np. z podatku VAT. Mówiąc bardziej realne oznaczałoby to, że stawkę 23 proc. VAT przełożyć na co najmniej 36 proc., by sfinansować te oczekiwania

– powiedział Niedzielski.

Minister Zdrowia przypomniał również o jutrzejszym spotkaniu z przedstawicielami strajkujących środowisk. Wyraził nadzieję, że tym razem zaproszeni przedstawiciele nie odrzucą propozycji dialogu.

Przedstawiając te obliczenia zapraszam ponownie przedstawicieli komitetu protestującego na jutrzejsze spotkanie, jutro o 13. Będzie okazja zapoznać się z nowym ministrem odpowiedzialnym za dialog społeczny w ministerstwie zdrowia. Mam nadzieję, że tym razem zaproszenie nie zostanie odrzucone. Jak widać z tych rachunków, jest o czym rozmawiać

– poinformował minister zdrowia.

Przyznał również, że priorytetem tego rządu, na czele z premierem Mateuszem Morawieckim jest zwiększenie nakładów na służbę zdrowia.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Protesty przez Kancelarią Premiera

“Białe Miasteczko 2.0”, jak nazywają je organizatorzy, rozstawiono w warszawskich Alejach Ujazdowskich, w pobliżu Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Protest trwa już trzeci dzień. W sobotę po manifestacji pracowników ochrony zdrowia medycy rozbili naprzeciwko siedziby premiera kilkanaście namiotów. Trwająca dzień i noc, akcja protestacyjna nawiązuje do “białego miasteczka” pielęgniarek z 2007 roku.

Ogólnopolski Komitet Protestacyjno-Strajkowy Pracowników Ochrony Zdrowia ma osiem postulatów. Obejmują one m.in. natychmiastową zmianę ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia; realny wzrost wyceny świadczeń, ryczałtów i tzw. dobokaretki, a także zatrudnienie dodatkowych pracowników obsługi administracyjnej i personelu pomocniczego oraz wprowadzenia norm zatrudnienia uzależnionych od liczby pacjentów. Komitet postuluje także m.in. zapewnienie zawodom medycznym statusu funkcjonariusza publicznego i stworzenie systemu ochrony pracowników przed agresją słowną i fizyczną pacjentów; wprowadzenie urlopów zdrowotnych po 15 latach pracy zawodowej, a także uchwalenie ustaw o medycynie laboratoryjnej i zawodzie ratownika medycznego.

Według resortu zdrowia łączny koszty realizacji postulatów byłyby ogromne. Minister zdrowia Adam Niedzielski zaprosił na wtorek protestujących medyków do rozmów. Protestujący domagają się spotkania z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego. 

interia.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY