Litwa w końcu przestanie prześladować Polaków? Sejm zajmie się jedną z ustaw

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ | Fot. ELTA, Marius Morkevičius

Jak podaje kurierwilenski.lt, Sejm Republiki Litewskiej 10 września rozpocznie jesienną sesję obrad. Na tej sesji wrócą kwestie polskie m.in. oba projekty Ustawy o mniejszościach narodowych.
  • Sesja jesienna rozpoczyna się 10 września i kończy 23 grudnia. Sejm ma możliwość postanowienia o przedłużeniu obrad.
  • Przewodnicząca Sejmu Viktorija Čmilytė-Nielsen: Wola polityczna jest większa niż kiedykolwiek, niektóre z tych kwestii są też w umowie koalicji rządzącej, dlatego też te pytania będzie rozważali.
  • Čmilytė-Nielsen odniosła się też do umowy koalicyjnej. Znajduje się w niej postulat przyjęcia ustawy zezwalającej na pisownię wszystkimi znakami łacińskimi.
  • Zobacz także: Kolejne próby nielegalnego przekroczenia granicy. Zatrzymano trzy osoby

Już na pierwszym posiedzeniu jesiennej sesji zostanie podany projekt harmonogramu prac parlamentu. Sesja wiosenna rozpoczęła się 10 marca i skończyła 30 czerwca, jednak nie wszystkie zapowiedziane projekty zostały wniesione i zostały przeniesione na sesję jesienną. 

W tym m.in. oba projekty Ustawy o mniejszościach narodowych — jeden z inicjatywy rządu, drugi ówczesnej mieszanej frakcji poselskiej. Pierwszy, rządowy projekt ma być rozpatrywany w listopadzie. Drugi tym razem będzie podawany przez Frakcję Regionów, do której należy troje posłów z ramienia AWPL-ZChR, którzy w poprzedniej sesji opuścili frakcję mieszaną.

„Sprawy polskie wrócą w sesji jesiennej”

Kilka tygodni temu w Salonie Politycznym Radia „Znad Wilii”, gdy jeszcze nie było projektu harmonogramu prac Sejmu, przewodnicząca Sejmu Viktorija Čmilytė-Nielsen zapowiadała, że kwestie polskie (m.in. Ustawa o mniejszościach i Ustawa o pisowni nazwisk) wrócą w sesji jesiennej.

– Wola polityczna jest większa niż kiedykolwiek, niektóre z tych kwestii są też w umowie koalicji rządzącej, dlatego też te pytania będzie rozważali. Nie chciałabym wrzucić w jeden ogólnik, gdyż naturalnie w sprawie każdego projektu podniesie się oddzielna dyskusja, być może będzie poparcie na różnym poziomie

– tłumaczyła przewodnicząca.

Viktorija Čmilytė-Nielsen odniosła się do umowy koalicyjnej, w której znajduje się postulat przyjęcia ustawy zezwalającej na pisownię wszystkimi znakami łacińskimi. Zaznaczyła, że jest to jeden z wyborczych zobowiązań Litewskiego Ruchu Liberałów, więc na pewno te kwestie zostaną omówione w Sejmie.

Umowa koalicyjna

W umowie koalicyjnej, do której odniosła się Čmilytė-Nielsen, pada postulat przyjęcia ustawy zezwalającej na pisownię we wszystkich znakach łacińskich na pierwszej stronie dokumentu.

– Strony umawiają się, że będą kładzione starania partnerów koalicyjnych, aby te kwestie w rozsądnym dla ich rozważania czasie zostały przyjęte i zrealizowane. Strony także przyznają istnienie różnic w obrębie partnerów koalicyjnych odnośnie poszczególnych kwestii

– można przeczytać w umowie koalicyjnej.

kurierwilenski.It

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY