Rząd wdraża podatek od przychodów wielkich korporacji

Dodano   3
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Pixabay

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że zostanie wdrożony minimalny podatek od przychodów wielkich korporacji, które nie płacą w Polsce CIT-u. Rozwiązanie to ma na celu poprawę konkurencyjności małych firm.
  • Podatek minimalny od przychodów korporacji ma obowiązywać już w 2022 r.
  • Nowy podatek wzoruje się na podatku od wielkich korporacji w USA.
  • Morawiecki zaznaczył, że zmiany podatkowe pozwolą na to, by 9 mln Polaków przestało płacić PIT.
  • Zobacz także: Co z tą demografią? Ordo Iuris analizuje Strategię 2040

– Rząd zdecydował o przyjęciu podatku od wielkich firm, które nie płacą podatku CIT lub płacą go w bardzo niewielkim wymiarze

– poinformował w środę premier Mateusz Morawiecki.

Podatek od przychodów korporacji

Resort tłumaczy, że chce wprowadzić nowy podatek, ponieważ zgodził się na ustępstwa w stosunku do wysokości składki zdrowotnej dla części przedsiębiorców. Podatek od przychodów wielkich korporacji ma w pewnym stopniu zrekompensować mniejsze wpływy z tytułu składki, chociaż nie pokryje ich w pełni.

Szczegóły zaprezentował w środę na konferencji prasowej wiceminister finansów Jan Sarnowski. Jak mówił, pomysł wprowadzenia podatku przychodowego zgłaszał Związek Przedsiębiorców i Pracodawców oraz rzecznik małych i średnich przedsiębiorców. MF przychyliło się do ogólnej idei, szczegóły jednak zaczerpnęło nie z nadesłanych postulatów, a z rozwiązań amerykańskich. 

Kogo obejmie podatek od korporacji

Podatek od przychodów obejmie spółki kapitałowe i podatkowe grupy kapitałowe, które wykazują straty lub których dochód jest poniżej 1 proc. przychodu z działalności operacyjnej, bez nabycia środków trwałych.

Jak podkreślił Sarnowski, podatek obejmie tylko kilka procent spółek w Polsce. Nie będą mu podlegać firmy ponoszące realne wydatki inwestycyjne, będzie też od niego odliczany płacony w Polsce CIT.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Nie zapłaci go branża finansowa, nowe biznesy w ciągu pierwszych trzech lat, nie obejmie spółek z prostą strukturą właścicielską i płacących estoński CIT. Spółki, które odczuły spadek dochodów z powodu pandemii też go nie zapłacą.

Nowy podatek jest częścią zaktualizowanego projektu Polskiego Ładu, który został przedstawiony rządowi. Jeśli przyjmie go rada ministrów, kolejnym krokiem będą prace w Sejmie. Podatek od wielkich koncernów miałby obowiązywać od 2022 r.

bankier.pl, gazetaprawna.pl

Subskrybuj
Powiadom o
3 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY