Rząd przyjął projekt podwyższający kwotę wolną od podatku

Dodano   1
  LoadingDodaj do ulubionych!
Mateusz Morawiecki

Mateusz Morawiecki udzielił wywiadu na temat gigantów technologicznych. / Fot. PAP/Piotr Nowak. Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

Rząd przyjął projekt podwyższający kwotę wolną od podatku do 30 tys. zł i podwyższający próg podatkowy z 85 tys. do 120 tys. zł. Projekt ma jeszcze trafić do Sejmu.
  • Premier: To zasadniczy instrument budowy polskiej klasy średniej.
  • Według oświadczenia premiera wynika, że prawie 9 milinów Polaków przestanie płacić PIT.
  • Rząd łagodzi planowaną podwyżkę dla firm rozliczających się liniowo. Nie będzie podwyżki składki zdrowotnej do 9 procent. Ma to być wzrost do 4,9 procent.
  • Zobacz także: Dziambor nie zostawia suchej nitki na pomyśle Hołowni!

Premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej zaprezentował ostateczną wersję podatkowych założeń „Polskiego Ładu”. Po czterech miesiącach prac i konsultacji Zjednoczona Prawica przedstawiła wreszcie ostateczne propozycje.

Nowa kwota wolna od podatku

– Rząd przyjął projekt podwyższający kwotę wolną od podatku do 30 tys. zł i podwyższający próg podatkowy z 85 tys. do 120 tys. zł

– poinformował Morawiecki.

Jest to najważniejsza i najmniej kontrowersyjna ze wszystkich zmian, które przyniesie od 2022 roku Polski Ład. Jak dodał premier, prawie 9 mln Polaków przestanie płacić PIT, a wśród niech 90 proc. emerytów i rencistów.

– 16,5 mld złotych zostanie w kieszeniach Polaków

– zaznaczył.

Rząd z jednej strony proponuje podniesienie składki zdrowotnej, a z drugiej – obniżenie podatków dla części społeczeństwa.

W praktyce – jak wylicza rząd – zyska na tym 18 milionów Polaków, a ok. 90 proc. wszystkich Polaków płacących podatki albo zyska, albo ta zmiana będzie dla nich neutralna.

Składka zdrowotna dla osób rozliczających się z podatków w sposób ryczałtowy, liniowy czy poprzez kartę podatkową wzrośnie, jednak nie do 9 proc., jak pierwotnie planował rząd. W najnowszym projekcie znalazła się propozycja podniesienia jej do 4,9 proc. w przypadku podatku liniowego.

W przypadku przedsiębiorców rozliczających się ryczałtem składka wyniesie maksymalnie 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia w przypadku przedsiębiorców osiągających 60 tys. przychodów rocznie.

bankier.pl, tysol.pl

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY