Niedzielski: Szybkie testy na koronawirusa w szkołach są rozważane

Dodano   4
  LoadingDodaj do ulubionych!
Niedzielski na Forum Ekonomicznym

Adam Niedzielski na Forum Ekonomicznym / Fot. PAP/Marcin Obara

Minister zdrowia Adam Niedzielski przekazał na Forum Ekonomicznym w Karpaczu, że szybkie testy na koronawirusa w szkołach są rozważane.
  • Debaty na Forum Ekonomicznym w Karpaczu skupiają się m.in. na: biznesie, polityce, klimacie, zdrowiu, bezpieczeństwie, mediach i skutkach pandemii COVID-19.
  • Niedzielski: Testowanie ma sens, szczególnie szybkimi testami antygenowymi, o ile jest wykonywane regularnie.
  • Polityk przekazał, że do szkół zostały przekazane „standardy postępowania” w czasie pandemii. 
  • Zobacz także: Ruszyło Forum Ekonomiczne w Karpaczu. Rozmowy o światowej gospodarce i nie tylko

– Jeśli chodzi o szybkie testy w szkołach, to oczywiście rozważamy ten temat. Pomysł ma bardzo dużo ograniczeń, które wyszły w praktyce

– powiedział Adam Niedzielski podczas XXX Forum Ekonomicznego w Karpaczu.

Szybkie testy w szkołach

Minister zdrowia zastrzegł jednak, że takie działania muszą być przeprowadzane sprawnie i regularne. Przypomniał jednocześnie akcję masowego testowania na Słowacji. Stwierdził, że nie uchroniło to mieszkańców kraju przed kolejną falą zakażeń. 

– Testowanie ma sens, szczególnie szybkimi testami antygenowymi, o ile jest wykonywane regularnie dzień po dniu, bo charakterystyką tych testów jest to, że w zasadzie one wyłapują fakt zakażenia w tzw. dużej wiremii, gdy wirusa jest po prostu dużo, a to jest taki przedział między czwartym a dziesiątym dniem. Trzeba trafić w ten okres 

– powiedział Niedzielski.

Polityk przypomniał również, że do polskich szkół zostały przekazane „standardy postępowania” w czasie pandemii. Zwrócił uwagę na wietrzenie sal lekcyjnych w trakcie przerwy. Stwierdził, że „to są elementy o wiele bardziej skutecznie zapobiegające prawdopodobieństwu zakażenia niż nawet dezynfekcja rąk czy inne tego typu zabiegi”.

– Mam nadzieję, że są one przestrzegane 

– powiedział minister zdrowia.

Niedzielski o wprowadzeniu obostrzeń

Minister zdrowia zaznaczył, że to nie liczba zakażeń jest najważniejszym parametrem, który miałby decydować o wprowadzaniu obostrzeń. Jego zdaniem jest liczba hospitalizacji.

– Tych hospitalizacji jest 40-50 proc. mniej przy analogicznej liczbie zakażeń, które były w poprzednich falach. Dlatego ta liczba 1000 nie ma żadnego magicznego charakteru, ona raczej jest z naszego punktu widzenia taką granicą, o której możemy mówić, że na pewno do tego poziomu służby sanitarne mają możliwość skutecznego kontrolowania ognisk

– przekazał Niedzielski.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

pch24.pl, gazeta.pl

Subskrybuj
Powiadom o
4 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY