Mosbacher kontynuuje swoją misję. Będzie pilnować amerykańskiego interesu w Polsce

Dodano   3
  LoadingDodaj do ulubionych!
Georgette Mosbacher

Georgette Mosbacher / Fot. PAP/Marcin Obara. Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

Amerykańska firma IP3 została głównym doradcą Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin przy opracowaniu planu wdrożenia energetyki jądrowej. Do zarządu IP3 trafiła była ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher.
  • Podczas międzynarodowego Forum Ekonomicznego w Karpaczu Zygmunt Solorz wraz z Georgettą Mosbacher ogłosili współpracę.
  • Była amerykańska ambasador, będzie odpowiedzialna za zarządzanie projektami IP3 Corporation przy modułowej polskiej elektrowni jądrowej.
  • Spółka ZE PAK, której większościowym udziałowcem jest właściciel Polsatu, uruchomi wraz z koncernem Synthos pierwszą prywatną elektrownię jądrową z reaktorami BWRX-300.
  • Zobacz także: Ruszyło Forum Ekonomiczne w Karpaczu. Rozmowy o światowej gospodarce i nie tylko

Spółka energetyczna ZE PAK angażuje się obecnie w różne inicjatywy powiązane z najnowszymi technologiami jądrowymi, które mogą w przyszłości zapewnić Polsce czystą i tanią energię. Planuje się również wykorzystanie atomu do produkcji wodoru. Może on być wykorzystywany w różnych sektorach gospodarki. Już w ubiegłym tygodniu ZE PAK wspólnie z koncernem chemicznym Synthos ogłosił zamiar budowy w Pątnowie nowoczesnej elektrowni z reaktorami BWRX-300 według projektu GE Hitachi Nuclear Energy

Jak podał ZE PAK, strony umowy z ZE PAK będą wspólnie pracować nad przygotowaniem Planu Wdrożeniowego i Finansowego. W ramach planu, zostanie wypracowane najlepsze dostępne połączenie technologii, komponentów i usług potrzebnych do opracowania i wdrożenia rozwiązań jądrowych.

Współpracujące ze sobą spółki zamierzają wypracowywać i uzyskiwać zgody od odpowiednich władz i urzędów, zarówno amerykańskich oraz polskich oraz innych międzynarodowych władz, od których będą potrzebne zgody na wykorzystywanie najnowszych zdobyczy technologicznych przy polskich projektach. budowy elektrowni atomowych.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Mosbacher nadal będzie “prześladować” Polaków

Podczas XXX Forum Ekonomicznego w Karpaczu doszło do oficjalnego ogłoszenia partnerstwa polskich spółek z amerykańską firmą doradczą IP3 Corporation. Jej prezes oraz założyciel Michael Hewitt ocenił, że energia jądrowa będzie odgrywała kluczową rolę w światowej strukturze produkcji energii elektrycznej. Stwierdził, że państwa wysokorozwinięte powinny jak najprędzej korzystać z technologii jądrowej, aby przetransformować swój przemysł energetyczny. Pozwoli to na wprowadzenie do 2040 roku założonych celów w światowej polityce klimatycznej.

Jego zdaniem, plan ten, realizowany przez m.in. przez sektor prywatny, pozwoli Polsce wejść z sukcesem na ten wymagający rynek i przygotować się do przejścia na technologie wodorowe i jądrowe.

Należy również odhaczyć obecność podczas forum byłej ambasador USA, Georgetty Mosbacher, która kojarzy się Polakom z imperialistycznym podejściem amerykańskich władz wobec naszego kraju. Będzie ona kierować projektami IP3 w Polsce.

Technologie jądrowe są kluczowym elementem, który może zapewnić Polsce i pozostałym krajom grupy Trójmorza wystarczającą ilość czystej energii. Długoterminowe bezpieczeństwo energetyczne Polski wymaga obecności w tym obszarze również sektora prywatnego, jak i planu wspierania innowacyjności w zakresie systemów jądrowych

– powiedziała w Karpaczu Mosbacher.

Od pewnego czasu większościowym udziałowcem w ZE PAK jest właściciel Polsatu Zygmunt Solorz. Jeden z najbogatszych Polaków planuje, aby wspólnie z zagranicznymi partnerami można było w prosty i łatwiejszy sposób przejść przez biurokratyczny proces pozwoleń i koncesji. Ma w tym pomóc głównie IP3 Corporation.

Liczymy, że pomoże nam wypracować właściwe decyzje w obszarach, w których nie mamy doświadczenia. Cieszę się, że ZE PAK będzie współpracował z IP3 oraz że nasz projekt będzie wspierała pani ambasador Georgette Mosbacher

– zauważył Zygmunt Solorz.

Jak z kolei przypomniał prezes ZE PAK Piotr Woźny, spółka w zeszłym roku ogłosiła wyjście z produkcji energii elektrycznej z węgla do 2030 r. ZE PAK eksploatuje m.in. odkrywki i elektrownie na węgiel brunatny we wschodniej Wielkopolsce.

Jest to najbardziej ambitna i najbardziej konkretna z deklaracji dekarbonizacyjnych złożonych przez polskie koncerny energetyczne. ZE PAK rozwija już obecnie projekty związane z produkcją czystej i zielonej energii, takie jak gospodarka wodorowa, farmy wiatrowe czy ukończona niedawno największa farma słoneczna w Polsce

– podkreślił prezes ZE PAK.

nczas.com

Subskrybuj
Powiadom o
3 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY