Rakowski o kryzysie w Afganistanie: “Sposób w jaki Amerykanie wyszli był najgorszy z możliwych” [NASZ WYWIAD]

TYLKO U NAS
Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Paweł Rakowski w MN

Paweł Rakowski w MN / Fot. You Tube/ Media Narodowe Extra

Gościem Raportu Geopolitycznego był Paweł Rakowski. Ekspert do spraw Bliskiego Wschodu wypowiedział się o skutkach geopolitycznych wycofania wojsk amerykańskich z Afganistanu oraz przejęcia władzy przez talibów.
  • Rakowski mówiąc o sytuacji w Afganistanie wspomniał o tworzącym się w tej chwili nowym rządzie w Kabulu. Według niego, talibowie otrzymali międzynarodowy “kredyt zaufania” w kwestii utworzenia własnych struktur państwowych.
  • Ekspert odniósł się do możliwości współpracy talibów z organizacjami terrorystycznymi. Publicysta wskazuje na ogromne zróżnicowanie w środowiskach afgańskich talibów oraz powiązania części z nich z Państwem Islamskim.
  • Publicysta wyraził również swoją opinię na temat wycofania wojsk amerykańskich z Kabulu. W jego opinii decyzja o opuszczeniu Afganistanu przez wojska USA była słuszna.
  • Zobacz także: Amerykańska rakieta eksplodowała kilka minut po starcie. „Doświadczyła anomalii”

Ekspert poruszył w trakcie rozmowy szereg czynników, które są kluczowe dla właściwej oceny skutków tego kryzysu. Rakowski mówiąc o sytuacji w Afganistanie wspomniał o tworzącym się w tej chwili nowym rządzie w Kabulu. Publicysta wskazał również, że potencjalna współpraca talibów z ISIS może mieć wpływ na rozwój siatek terrorystycznych w tym regionie Bliskiego Wschodu. Ekspert dotknął także zagadnienia możliwości powstania kolejnej fali migracji do Europy.

Rakowski o utworzeniu nowego rządu w Afganistanie

Na początku programu. Rakowski wspomniał o nowym rządzie w Afganistanie. Zdaniem eksperta talibowie mają szansę utworzyć realnie działające i skuteczne państwo.

“Na chwilę obecną talibowie będą powoływali rząd. (…) Jeżeli talibowie wykażą się jakimś zmysłem państwowotwórczym, czyli elementem zupełnie brakującym w Afganistanie, to mogą stworzyć państwo, które będzie egzotyczne pod względem swojego ustroju i modelu zarządzania, sprawowania władzy. Może być jednak w miarę konstruktywne, będzie wiadomo z kim rozmawiać i będzie wiadomo, że zobowiązania podjęte – będą wykonywane” – powiedział Rakowski.

W następnym wątku, Paweł Rakowski odniósł się do możliwości współpracy talibów z organizacjami terrorystycznymi. Publicysta wskazuje na ogromne zróżnicowanie w środowiskach afgańskich talibów oraz powiązania części z nich z Państwem Islamskim.

“Na chwilę obecną Taliban mówi, że ich projekt jest tylko i wyłącznie afgański. Problemem na pewno jest to, że zamach w Kabulu wskazuje, że mamy do czynienia z kimś sensownym i treściwym. (…) Wedle różnych doniesień pewna frakcja talibów powiązana z pakistańskim wywiadem informowała Amerykanów o pewnych zagrożeniach. To jest to o czym mówiłem, ten Taliban to nie jest jedność. To jest szereg różnych formacji i grup, które mają jedną flagę, ale są wewnętrznie ukierunkowani inaczej. Na pewno jest wymiana kadr pomiędzy jedną organizacją, a drugą (między talibami, a ISIS – przyp. red.). Jednak na chwilę obecną istnieją całkowicie sprzeczne interesy między Państwem Islamskim, a Talibanem.” – dodał ekspert.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Wycofanie wojsk amerykańskich z Afganistanu było słuszną decyzją?

Paweł Rakowski wyraził również swoją opinię na temat wycofania wojsk amerykańskich z Kabulu. W jego opinii decyzja o opuszczeniu Afganistanu przez wojska USA była słuszna, lecz niewłaściwie przeprowadzona.

“Jeśli chodzi o kwestię ‘być w Afganistanie, albo nie być w Afganistanie’ to oczywiście odpowiedź jest prosta – nie być. Od kilku lat wszyscy zastanawiali się kiedy to nastąpi. Sposób w jaki Amerykanie wyszli był najgorszy z możliwych, ale gdyby nie ten zamach w Kabulu to Biden mógłby ogłosić całkowity sukces.” – powiedział Paweł Rakowski.

Na koniec programu, ekspert odniósł się do zagrożenia migracyjnego, któremu po kryzysie w Afganistanie czoła będzie musiała stawić Europa. Zdaniem Rakowskiego, Unia Europejska nie jest już chętna do przyjmowania migrantów ze wschodu. Publicysta wskazuje na odwrócenie niemieckiej polityki “Willkommen” względem uchodźców.

“Jeśli chodzi o kwestię nadchodzącego kryzysu uchodźczego, to po pierwsze widzimy, że polityka ‘willkommen’ nie jest już praktykowana przez państwa starej Unii. To jest ten raj w wyobrażeniach tamtego świata. Niemcy są jednym z najpopularniejszych krajów w ‘trzecim świecie’. Jesteśmy sąsiadami Niemiec i bezpośrednio ten kryzys może nas dotknąć. Jeżeli uchodźcy z tego rzuty strategicznego do nas trafią, to może pojawić się kolejny płot – tym razem na granicy polsko-niemieckiej.” – podsumował gość programu.

Całość nagrania dostępna jest na kanale Media Narodowe Extra na You Tube. Zapraszamy do oglądania Raportu Geopolitycznego w każdy poniedziałek i piątek o godzinie 17:30.

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY