- Gościem Raportu Geopolitycznego był publicysta oraz autor książki “Kronika Prześladowanych” – Michał Bruszewski.
- Ekspert poruszył tematykę ostatnich zamachów terrorystycznych w Kabulu i sposobu wycofywania się wojsk amerykańskich z tego regionu.
- Michał Bruszewski wyraził również swoją opinię na temat działań Joe Bidena w dziedzinie polityki międzynarodowej. Podkreślił również narastające, nieprzychylne nastroje społeczne skierowane przeciwko obecnemu prezydentowi USA.
- Zobacz także: Pochodzenie COVID-19. Odtajniono raport wywiadu USA
Michał Bruszewski szczegółowo opowiedział o bieżącej sytuacji w Afganistanie. Wypowiedź rozpoczął od nawiązania do czwartkowych zamachów w okolicach lotniska w Kabulu. Zginęło w nich co najmniej 170 osób, a ponad 200 zostało rannych. Zdaniem eksperta, za atakami stoi jednostka terrorystyczna ISIS-K, czyli oddział Państwa Islamskiego prowincji Horosan.
“Jednostka ta dokonała kolejnej tego typu zbrodni. Trzeba przypomnieć, że Kabulu już dokonywali zamachu. Bardzo często ich ofiarami są dzieci, ludność cywilna, kobiety. ” – wskazał ekspert.
Bruszewski o działalności ISIS w Afganistanie
Zdaniem gościa programu, wyciągając wnioski z ostatnich zamachów można uzyskać dwie główne tezy. Pierwszą z nich jest fakt, że talibowie (z racji zamachu ISIS) nadal nie posiadają pełnej kontroli nad Kabulem. Druga opinia głosi, że część talibów współpracuje z ISIS. Ekspert podkreślił, że działalność Państwa Islamskiego w Afganistanie charakteryzuje się niejednorodną strukturą, co może budzić podejrzenia współpracy nowej władzy z terrorystami.
“Pamiętajmy, że historia Państwa Islamskiego w Afganistanie jest bardzo burzliwa. (…) Oni wyznają filozofię walki ‘wszystkich ze wszystkimi’. (…) W Afganistanie część radykalnych talibów przeszło do komórki Państwa Islamskiego. Nie mamy pewności, czy nie jest to współpraca między tą komórką, a władzą w Kabulu.” – dodał Michał Bruszewski.
Bruszewski wyraził swoją opinię w kwestii samego wycofania wojsk amerykańskich z Afganistanu. Publicysta geopolityczny poruszył temat chaotycznego sposobu odwrotu sił zachodnich z tego regionu Bliskiego Wschodu. Dodał, że pomimo wieloletnich planów dotyczących zakończenia misji w Afganistanie, obecna administracja Białego Domu zdezorganizowała szyki armii amerykańskiej.
“W tej sytuacji widzimy, że niestety, decyzja o wycofaniu wojsk amerykańskich nie podlega żadnej dyskusji. Misję afgańską trzeba było zakończyć wcześniej. (…) Trzeba było zakończyć tą misję, ale na pewno nie w takim stylu.” – dodaje publicysta.
Joe Biden winny kompromitacji USA
Gość skomentował postawę prezydenta Stanów Zjednoczonych, który w swoich przemówieniach widocznie uchyla się od odpowiedzialności za chaos podczas wycofywania wojsk amerykańskich z Kabulu oraz za śmierć amerykańskich żołnierzy w czwartkowych zamachach. Zdaniem eksperta, Joe Biden przejmuje pełną odpowiedzialność za styl, w jakim armia amerykańska wycofuje się z Afganistanu. Bruszewski mówiąc o chaosie w Afganistanie podkreśla, że w chwili obecnej, Ameryce potrzeba prawdziwego lidera.
“W takich sytuacjach każde państwo potrzebuje lidera. Wątpię, czy w tym wypadku nawet gestami pochylania głowy jest w stanie załagodzić sytuację. (…) Nie tylko Amerykanie mają wrażenie, że tego lidera w tej sytuacji brakuje. (…) Biden, jako zwierzchnik sił zbrojnych autoryzował te decyzje. On teraz nie może w żaden sposób zrzucić tego na kark innych osób, czy swoich poprzedników.” – mówi.
Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com
Stany Zjednoczone niewiarygodnym sojusznikiem?
W rozmowie poruszono również wątek wiarygodności Stanów Zjednoczonych, jako sojusznika Rzeczpospolitej, na którym przez ostatnie lata budowano podporę obronności Polski. Bruszewski stanowczo twierdzi, że głównym celem polskiej strategii obronnej powinna być samowystarczalność militarna.
“Główną siłą NATO są Stany Zjednoczone (…) armia amerykańska jest najlepiej uzbrojoną formacją wojskową na świecie. (…) Na wypadek takich sytuacji (jak w Afganistanie, przyp. red) trzeba budować własny potencjał obronny. W Polsce przywiązuje się ogromną wagę do słowa ‘sojusznik’. Z historii wyciągamy wnioski, że ten ‘sojusznik’ nie zawsze okazuje się być sojusznikiem. Geopolityka jest brutalna.” – powiedział ekspert.
“Rzecz jasna, w interesie Polski nie jest rozpad Sojuszu Północnoatlantyckiego. (…) Jednak, na pewno nie można traktować go jako jedynej gwarancji suwerenności Polski. (…) Własny potencjał obronny musi być zapewniony. Powinno zostać wdrożone szukanie innych sojuszy, porozumienia w regionie.” – dodał Bruszewski.
Poza opisanymi wyżej zagadnieniami, w programie poruszono tematykę sytuacji chrześcijan w okupowanym przez talibów Afganistanie oraz zagadnienie narracji medialno-politycznej w Stanach Zjednoczonych. Całość programu dostępna jest na kanale Media Narodowe Extra na You Tube.