Sztuczna inteligencja zastąpi człowieka. Naukowcy wiedzą kiedy to nastąpi

Dodano   1
  Loading

/ fot. pixabay

W 2019 r. inwestycje w sztuczną inteligencję wyniosły około 70 mld dolarów. Największymi inwestorami w tym zakresie są Chiny, Europa i Stany Zjednoczone. W czasie pandemii, sztuczna inteligencja pomaga służbom medycznym, policyjnym a także zwykłym obywatelom dostarczając chorym zakupy, leki. Dziś korzystamy z dobrodziejstw sztucznej inteligencji prawie na każdym kroku, często nie zdając sobie z tego sprawy. SI postrzegana jest obecnie jako najważniejszy element cyfrowej transformacji społeczeństwa i jest priorytetem w Unii Europejskiej.
  • Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest wielu dziedzinach życia, ostatnio coraz częściej przy pomocy w walce z pandemią, w działaniach policyjnych czy innych służb mundurowych.
  • Naukowcy uważają, że sztuczna inteligencja przewyższy ludzi we wszystkich możliwych działaniach w ciągu najbliższych 50 lat. 65 procent dzieci uczących się w szkołach podstawowych, będzie wykonywało zawody, których jeszcze nie ma.
  • Zobacz również: Arcybiskup Hoser zmarł po przyjęciu preparatu zwanego szczepionką na covid [OPINIA]

Powszechnie uważa się, ze ojcem sztucznej inteligencji jest Alan Turing, brytyjski matematyk, pracujący nad maszyną,  która miała myśleć jak człowiek. W 1950 roku Turing przygotował test sprawdzający, czy robot potrafi imitować ludzkie zachowanie tak, że nie można odróżnić reakcji maszyny od reakcji człowieka.

Zastosowanie dla sztucznej inteligencji

Sztuczną inteligencję wykorzystujemy już do sterowania ruchem urządzeń, do oceny jakości produktu, w cyfrowej gospodarce, w firmach ubezpieczeniowych, czy chociażby do rozpoznawania twarzy w miejscach publicznych.  Nic dziwnego zatem, że gdy nastała pandemia, SI zaczęto wykorzystywać do pomocy.  Policja w Honolulu zatrudniała roboty, do pomocy przy mierzeniu temperatury osobom bezdomnym.  Pomogło to szybko wykryć ogniska Covid-19. Jednakże rola takiego robota, nie ogranicza się jedynie do mierzenia temperatury. Może umówić teleporadę ze specjalistą, dostarczać artykuły pierwszej pomocy, a także przeprowadzić wywiad z osobami zarażonymi na Covid-19. Pomimo ewidentnych zalet wykorzystywania robotów do tego typu zadań, znajdą się również malkontenci, którzy uważają, że korzystanie z robotów do kontaktów z człowiekiem dehumanizuje tych, z którymi robot się komunikuje.

SI pomaga policji

Roboty wykorzystywane są również do pomocy w działaniach policyjnych. Mechaniczny pies – Spot- to robot firmy BostonDynamics, który wykorzystywany jest do noszenia ciężkiego policyjnego sprzętu. Można sterować jego działaniami za pomocą specjalnej aplikacji, nawet z dalekiej odległości.  Na Spota wydano  blisko 150 tys.  z funduszu stworzonego do wykorzystania w ramach walki z zagrożeniami zdrowia publicznego, co jak twierdzą przeciwnicy jest marnotrawieniem pieniędzy.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Nie tylko w Honolulu wykorzystuje się sztuczna inteligencje do walki z pandemią. W Singapurze podobny pies robot przypomina mieszkańcom o konieczności zachowania dystansu społecznego.  Chińczycy wykorzystują SI do rozpoznawania twarzy, co jak twierdzą, ma pomóc w śledzeniu rozprzestrzeniania się wirusa.  Dodatkowo system ten potrafi monitorować emocje, co sprawia, że można na bieżąco śledzić stan psychiczny obserwowanych osób.  Na razie jest to w fazie eksperymentalnej, jednak planowane jest wdrożenie tego systemu obserwacji na szerszą skalę. Idąc krok dalej, firma Apple ujawniła, że za pomocą nowatorskiego systemu informatycznego,  będzie walczyła z molestowaniem seksualnym dzieci. System ten ma śledzić i porównywać zdjęcia i materiały dotyczące molestowania nieletnich.

Zastosowań dla dziedzin w jakich można wykorzystywać SI jest olbrzymia. Dlatego też rośnie wielkość inwestycji do działań w tym zakresie.

„Sztuczna inteligencja jest podstawową nauką w tym samym sensie, w jakim jest nią fizyka”

mówi Amir Husain, amerykański przedsiębiorca zajmujący się sztuczną inteligencją

Dynamiczny rozwój nauki i technologii sprawia, że przenosimy się po trochu w świat, który nie pozwala na anonimowość.  Wielu ekspertów obawia się, że narzędzia, które pracują dla człowieka, mogą być również wykorzystywane do powszechnej inwigilacji. Aby zapobiec niewłaściwemu wykorzystywaniu tego potencjału technologicznego, w 2019 r, utworzona została Europejska Rada ad hoc ds. Sztucznej Inteligencji . Ma ona na celu opracować zasady korzystania z SI w zgodzie z obowiązującymi prawami człowieka, demokracji i praworządności.

Będą zawody jakich jeszcze nie ma

Nie jesteśmy w stanie przewidzieć w jakim kierunku rozwinie się dalej technologia, nauka. Eksperci szacują, że 65 proc. dzieci uczących się obecnie w podstawówkach, w przyszłości będzie pracowało w zawodach jakich jeszcze nie znamy.  Jest bardzo prawdopodobne, że sztuczna inteligencja przewyższy ludzi we wszystkich możliwych zadaniach w ciągu najbliższych 50 lat. Wszelkie prace zostaną zautomatyzowane. SI będzie odgrywała znaczną rolę także w działaniu instytucji publicznych. A co za tym idzie będzie bezpośrednio wpływała na sposób interakcji ludzi i ich życia społecznego. Jaki to będzie świat? Czy taki jak z książek fantasy? Czy na pewno, zmiany te idą w dobra stronę ?

„Musimy zadbać, by promowała ona i chroniła nasze standardy”

– podkreśliła rolę SI w świecie, Marija Pejčinović Burić, sekretarz generalna Rady Europy.

euractiv.pl

Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze
hens
Gość
hens
24 sierpnia 2021 12:28

Naturalnej nie ma, więc chociaż sztuczna, bo człowiek jest już za głupi, żeby gasić za sobą światło.

A dlaczego jest taki głupi? A bo od dziesięcioleci jest szczepiony żydowskim syfem zawierającym aluminium, rtęć i środki sterylizujące, żeby się nie rozmnażał. A jeśli mimo to się rozmnaża, to zabiją mu to dziecko w szpitalu – vide USA, z najwyższą na świecie śmiertelnością niemowląt. Jeśli dziecko jednak przetrwa, to umrze na nieznaną dotychczas ludzkości “śmierć łóżeczkową”.

NATURALNA INTELIGENCJA AMERYKANÓW NIE POTRAFI WYJAŚNIĆ TYCH FENOMENÓW ANI NAWET TEGO CHCE!

A sztuczna inteligencja nie będzie też miała żadnych wątpliwości moralnych, kiedy będzie wstrzykiwać gojom fenol.

POLECAMY