Przełom w walce z COVID-19? Naukowcy odkryli gen zwalczający wirusa

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Ministerstwo Zdrowia

Ministerstwo Zdrowia ostrzega przed wariantem omikron / Fot. Pixabay

Bardzo możliwe, że nastąpił właśnie przełom w walce z koronawirusem. Brytyjscy naukowcy wykryli gen odpowiedzialny za neutralizowanie ciężkiego przebiegu choroby, Występuje on naturalnie w organizmach ludzkich zakażonych COVID-19. Badacze przekonują, że może on przyczynić się do szybszego zwalczania choroby u osób zakażonych.

  • Niewykluczone, że nastąpił przełom w walce z epidemią koronawirusa
  • Brytyjscy naukowcy wykryli gen HLA-DRB1*04:0, który występuje u osób ciężko chorych oraz u osób, które nie są świadome zakażenia COVID-19
  • Nowe odkrycie ma pozwolić na wyprodukowanie lepszych testów na obecność koronawirusa, które wykluczą nieprawidłowe wyniki
  • Zobacz także: Szczepienia dzieci w Polsce: Ponad 100 tys. zgłoszeń

Naukowcy z brytyjskiego Newcastle przez ostatnie miesiące analizowali przypadki zakażeń na koronawirusa. Szczególnie wzięto pod uwagę przebieg choroby u osób z ciężkimi objawami, z tymi, którzy przechodzili koronawirusa nie zdając sobie o tym sprawy. Badacze porównywali genetykę w wymienionych wcześniej grupach.

Przełom w walce z koronawirusem?

W trakcie badań brytyjscy naukowcy zauważyli występowanie specyficznego genu HLA, który zajmuje się u chorego układem odpornościowym. Koduje on odpowiednio ludzkie antygeny leukocytarne, Zdaniem badaczy takie podejście do genomu jest bardziej odpowiednie, gdyż pozwoli to zachowywanie i odczytywanie ważnych informacji potrzebnych do walki z epidemią COVID-19.

Wykryty gen to HLA-DRB1*04:0. Jak podkreślają badacze, występuje on trzy razy częściej u osób, które COVID przeszły bezobjawowo. Dodatkowo, co zaznaczają badacze z Uniwersytetu Newcastle, pojawia się on częściej u osób zamieszkujących np. na północy i zachodzie Europy.

“To ważne odkrycie, które może wytłumaczyć, dlaczego niektórzy ludzie łapią COVID-19, ale nie są chorzy. Może nas ono doprowadzić do opracowania genetycznych testów wskazujących, kto powinien mieć pierwszeństwo do przyszłych szczepionek” – podkreśla w gazecie z branży medycznej “HLA” dr Carlos Echevarria, współautor badania.

W opisanym badaniu wskazano też wcześniejsze powiązania między genami HLA a różnymi chorobami. Takim przykładem może być m.in. stwardnienie rozsiane, które częściej występuje na północy. Jak się okazało, ryzyko rośnie u osób, które noszą gen DRB1*15:01, a występuje on właśnie częściej na wyższych szerokościach geograficznych.

wp.pl

POLECAMY