Uznany naukowiec stwierdził, że są tylko dwie płcie. Wyrzucono go z grupy dyskusyjnej

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
John Staddon, amerykański profesor psychologii

Amerykański profesor psychologii / Fot. PM

Amerykański naukowiec został wyrzucony z grupy dyskusyjnej po tym, jak stwierdził że “istnieją tylko dwie płcie”.

Grupa dyskusyjna prowadzona przez Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne postanowiła wyrzec się jednego ze swych członków. John Staddon jest emerytowanym profesorem psychologii i neuronauki na Duke University i uznanym akademikiem w dziedzinie nauk behawioralnych. Jest autorem książki The New Behaviorism. Naukowiec został wydalony z grupy po stwierdzeniu, że istnieją tylko dwie płcie.

Paradoksalnie, jeszcze w 2018 roku Staddon był chwalony za swój nieoceniony wkład w rozwój nauki. Amerykańskie Stowarzyszenie Psychologów wydawało się być nim zachwycone. „Gratulacje dla Johna Staddona z P&N za zdobycie nagrody APA za wybitny wkład w analizę podstawowych zachowań!” – napisano. Najwyraźniej, uczony przekroczył linię, której nie wolno mu było naruszyć. Jego ostatni wpis na forum brzmiał: “Hmm… Binarny pogląd na płeć jest fałszywy? Jakie są dowody? Czy istnieje chromosom Z?”. Niewinny wpis stał się powodem otrzymania maila od administratora grupy dyskusyjnej. Okazało się, że Staddon nie w niej jest dłużej mile widziany.

Stwierdzenie “niezgodne z Kodeksem grupy”

„Komitet wykonawczy postrzega korzystanie z działu listerv jako przywilej i głosował za usunięciem Cię z serwera list. Piszę, aby poinformować Cię, że Twój adres e-mail został usunięty z serwera list” – przekazano. W mailu powołano się na zapiski Kodeksu grupy. „Traktuj wszystkich z szacunkiem i rozwagą. W organizacji naukowej i na spotkaniach naukowych dopuszczalne jest, aby członkowie mieli wyraźne różnice opinii lub różne teoretyczne spojrzenia na aspekty nauk psychologicznych. Jednak te różnice i nieporozumienia mogą być wyrażane w sposób, który to czyni. nie sprawiać, by inni ludzie czuli się zagrożeni, poniżeni, dyskryminowani lub prześladowani”. Innymi słowy, krótki komentarz profesora został odebrany jako poniżający i niedopuszczalny.

„Ten incydent tylko ilustruje obecną niezdolność niektórych społeczności naukowych do tolerowania sprzeciwu w kwestiach związanych z płcią i rasą. Psychologia i socjologia wydają się być szczególnie wadliwe w tym względzie” – skomentował naukowiec, który nie zamierza odwołać stwierdzenia, iż istnieją tylko dwie płcie.

Post Millennial

POLECAMY