“Polski Ład” pod ostrzałem komentarzy. Gorąca dyskusja

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/

Trwa eskalacja konfliktu w Strefie Gazy. Izraelska armia zwabiła bojowników Hamasu w śmiertelną pułapkę. Rozpoczęła masowe bombardowanie systemu tuneli. Amerykańscy i arabscy dyplomaci wciąż podejmują próby zakończenia konfliktu.

  • Jak podkreśla dziennik „Bild”, Izrael zwabił bojowników Hamasu w śmiertelną pułapkę.
  • Zamiast spodziewanej ofensywy lądowej, izraelskie lotnictwo, wspierane przez artylerię, rozpoczęło skoordynowane bombardowanie.
  • Nie wiadomo ilu bojowników zginęło w tunelach, ale jest niemal pewne, że był to dotkliwy cios dla tej organizacji.
  • Zobacz także: Bombardowanie Gazy. Straszliwa noc dla Palestyńczyków

W czwartek wieczorem pojawiły się w Izraelu informacje o koncentracji znacznych sił lądowych na granicy ze Strefą Gazy. Izraelscy wojskowi sugerowali, że w każdej chwili piechota, wspierana przez czołgi, może wkroczyć do palestyńskiej enklawy. Dotychczas Izrael w ramach odwetu za ostrzał rakietowy ze Strefy Gazy, choć bardzo intensywne, ograniczał się do ataków z powietrza.

Zwabieni w śmiertelną pułapkę

Dowódcy Hamasu uznali jednak to zagrożenie za realne i polecili swym ludziom zejść do podziemia, czyli gigantycznej sieci tuneli, szykując się na defensywną wojnę partyzancką. To właśnie te ruchy chciały zarejestrować izraelskie siły zbrojne. Izraelczycy mogli zobaczyć, gdzie znajdują się wejścia do tuneli. Ale przede wszystkim, jak podkreśla „Bild”, zwabili Hamas w śmiertelną pułapkę.

Zamiast spodziewanej ofensywy lądowej, izraelskie lotnictwo, wspierane przez artylerię, rozpoczęło skoordynowane bombardowanie. Przez 40 minut w piątek zrzucało bomby na system tuneli. Celem było poważne uszkodzenie strategicznie ważnych tuneli Hamasu. Wiele kilometrów podziemnej sieci zostało zniszczonych. Armia Izraela poinformowała, że na tunele zostało zrzuconych około 450 bomb. Jak podaje „Bild”, nie wiadomo ile osób zginęło w tych tunelach, ale jest niemal pewne, że był to dotkliwy cios dla tej organizacji.

– Nie powtarzaliśmy tego na próżno, że tunele staną się masowymi grobami Hamasu – powiedział rzecznik izraelskiej armii. Przypomniał, że Hamas od wielu lat pracuje nad rozbudową sieci podziemnych tuneli w Strefie Gazy.

Dyplomaci podejmują działania, aby konflikt jak najszybciej się zakończył. W niedzielę odbędzie się posiedzeniem Rady Bezpieczeństwa ONZ w tej sprawie.

wiadomosci.gazeta.pl, wiadomosci.onet.pl

Zaprezentowany dziś przez PiS program „Polski Ład” jest szeroko komentowany przez polityków, dziennikarzy i publicystów. Jedni zwracają uwagę na słuszne pomysły, inni znajdują powody do krytyki.

  • „Polski Ład” zbiera pochwały i krytykę. W artykule wybrane komentarze, które pojawiły się w przestrzeni publicznej.
  • Obejrzałem od początku do końca, usłyszałem wiele sensownych pomysłów i wiele groźnych – napisał Szymon Hołownia. Więcej konkretów stwierdzali przedstawiciele Konfederacji. – Drugi próg podatkowy będzie podwyższony do 125 tys. złotych. To akurat można poprzeć – napisał poseł Artur Dziambor. Ile jeszcze tych kłamstw usłyszymy? Megalomania kłamców, czyli cały PiS! – skomentował z kolei Michał Szczerba, poseł Koalicji Obywatelskiej.
  • Widzę, że politycy KO odpalają starą dobrą narrację, czyli polskie rodziny nie pracują i żyją z zasiłków i 500+ – napisała Wioleta Kamińska, wiceprezes Stowarzyszenia Patriotyzm i Wolność.
  • 9 proc. liniowej składki zdrowotnej bez względu na rodzaj i formę pracy może oznaczać gigantyczną podwyżkę dla części prowadzących działalność gospodarczą – zwrócił z kolei uwagę dziennikarz Michał Szułdrzyński.
  • Zobacz także: Morawiecki: „Polski Ład” jest po to, żebyśmy wrócili na szybką ścieżkę odbudowy [WIDEO]

Dokument programowy PiS pod nazwą „Polski Ład” liczy sobie 132 strony. Zawiera w sobie mnóstwo rozmaitego rodzaju zapowiedzi. Równie wiele jest komentarzy, oceniających obietnice rządzących. Politycy i sympatycy PiS ruszyli do zachwalania nowych planów obozu rządzącego.

Pochwały i krytyka

Głos zabierają też przedstawiciele opozycji. – Obejrzałem od początku do końca, usłyszałem wiele sensownych pomysłów i wiele groźnych – napisał Szymon Hołownia. – Na prezentacji #PolskiŁad dużo o tym, że kwota wolna wzrośnie, a milczenie o tym, że ma to być to sfinansowane ze zniesienia odliczenia składki zdrowotnej – wskazał z kolei mec. Michał Wawer, skarbnik Konfederacji. – To nie obniżka podatków, tylko mydlenie oczu i przekładanie z kieszeni do kieszeni – podkreślił.

– Drugi próg podatkowy będzie podwyższony do 125 tys. złotych. To akurat można poprzeć, od dawna mówię o tym, że obecny, tak niski próg, sprawia, że podatek dla „bogatych” płacony jest przez tych, którzy są w Polsce klasą średnią – zaznaczył z kolei poseł Artur Dziambor z Konfederacji. To nie jedyny punkt z programu „Polski Ład”, który byłby w stanie poprzeć. – Zapowiedź podniesienia kwoty wolnej od podatku oceniam pozytywnie. Jeżeli będzie to bezwarunkowa kwota wolna dla każdego Polaka, bez żadnych kruczków, wykluczeń, progresji i innych takich to będzie można to poprzeć. Zobaczymy – napisał.

– Bilion na inwestycje, zardzewiała stępka, rozbierana elektrownia w Ostrołęce, łąka w Baranowie, drewniane domy, polskie szwalnie, milion samochód elektrycznych, sto tysięcy mieszkań plus… Ile jeszcze tych kłamstw usłyszymy? Megalomania kłamców, czyli cały PiS! – skomentował z kolei Michał Szczerba, poseł Koalicji Obywatelskiej.

– PO idzie w kierunku poniżej 10% i intelektualnie jedyne co przedstawia to porachunki personalne oraz spotkania na leżaczkach z paletami. ZP? Wielki program rozwojowy-od obniżenia II progu, kwoty wolnej, wielowymiarowych inwestycji po bezpieczeństwo. Nokaut! – napisał natomiast z entuzjazmem europoseł Solidarnej Polski Patryk Jaki.

Nagle znalazły się pieniądze?

– Dopóki emerytura bez podatku była hasłem PSL, PiS stał na stanowisku, że nie ma na nią pieniędzy. Nagle, po tak ciężkim gospodarczo czasie pandemii, znalazły się? – zastanawiał się Przemysław Grabowski, działacz PSL, prezes stworzonego przy tej partii think-tanku Forum Myśli Społecznej.

– Skoro będzie można budować dom 70m2 bez zezwolenia to dlaczego nie 100m2? Zróżnicowanie prawa budowlanego w zależności od powierzchni to dyskryminacja rodzin wielodzietnych, które potrzebują nieco większego domu – zaznaczył natomiast były kandydat na prezydenta RP, poseł Krzysztof Bosak z Konfederacji.

Z kolei na wyważony, ogólny komentarz zdecydował się przewodniczący Klubu Parlamentarnego Lewica, Krzysztof Gawkowski. – Część propozycji z #NowyŁad brzmi dobrze, część fatalnie. Ale na razie to tylko hasła i obietnice. Czekamy na projekty ustaw – stwierdził. – Czeka nas olbrzymia praca w parlamencie – poprawiać te, które się da. Blokować te, których poprawić się nie da. Dla opozycji to egzamin politycznej dojrzałości – podkreślił.

Szeroki wachlarz opinii

Z nie mniejszym zaangażowaniem, co politycy, do dyskusji o programie „Polski Ład” włączają się dziennikarze, publicyści, czy działacze społeczni. Wioleta Kamińska, wiceprezes Stowarzyszenia Patriotyzm i Wolność, skrytykowała narrację Koalicji Obywatelskiej wobec nowego programu. – Widzę, że politycy KO odpalają starą dobrą narrację, czyli polskie rodziny nie pracują i żyją z zasiłków i 500+ – napisała. – Dziś dowiedziałam się od opozycji, że Polacy po to mają dzieci, aby nie pracować – dodała.

Swoje wątpliwości w kwestii przedstawionych w programie „Polski Ład” rozwiązań dla służby zdrowia przedstawił choćby dziennikarz Patryk Słowik. – Czas oczekiwania na wykonanie prostego zabiegu chirurgicznego w szpitalu wojewódzkim w dużym mieście wynosi 13-14 mies. Kluczowe pytanie odnośnie do składki zdrowotnej 9 proc. brzmi: dzięki podwyżce skróci się czas oczekiwania czy dzięki podwyżce będzie na inne wydatki socjalne? – napisał.

„Polski Ład” zelektryzuje polską debatę publiczną na dłużej?

POLECAMY