Morawiecki: „Polski Ład” jest po to, żebyśmy wrócili na szybką ścieżkę odbudowy [WIDEO]

Dodano   0  
  Loading

/

Ambasador RP na Ukrainie Bartosz Cichocki zainaugurował we wtorek ukraińską edycję projektu „Polska Półka”. W jego ramach do 26 bibliotek trafi łącznie ponad 1 tys. 200 książek polskich autorów. Projekt ma na celu dotarcie z literaturą polską do czytelnika – obcojęzycznego i polskiego – w różnych krajach świata.

  • Na Ukrainie do 26 bibliotek trafi łącznie ponad 1 tys. 200 książek polskich autorów.
  • Jaworski: W przypadku Ukrainy istotny jest dla nas fakt, że rodzima literatura trafi tu także do polskiej mniejszości.
  • Ukraina jest trzecim krajem, w którym Instytut Książki wdraża projekt we współpracy z polską dyplomacją i miejscowymi partnerami społecznymi i samorządowymi.
  • Zobacz także: Intensywne ulewy nawiedziły Śląsk. Kolejne burze prognozowane na wschodzie Polski

Ambasador RP na Ukrainie Bartosz Cichocki w trakcie wizyty w Chersońskiej Obwodowej Uniwersalnej Naukowej Bibliotece zainaugurował we wtorek ukraińską edycję projektu „Polska Półka”. Poinformował o tym na swoim Twitterze Instytut Książki (IK).

Jak wyjaśniono, w jego ramach do 26 bibliotek trafi łącznie ponad 1 tys. 200 książek polskich autorów. Zarówno w języku polskim, jak i w przekładzie na język ukraiński. – Projekt zakłada stworzenie dostępu do polskiej literatury w publicznych ukraińskich bibliotekach – czytamy na stronie IK. Przypomniano, że misją IK jest m.in. upowszechnianie polskiej literatury w świecie.

Polska literatura w różnych krajach świata

– Projekt „Polska Półka” ma w tym dziele szczególne znaczenie, bo polska książka za pośrednictwem sieci bibliotek ma szansę skutecznie dotrzeć do zagranicznych czytelników w ich lokalnych środowiskach. Dodatkowo, w przypadku Ukrainy istotny jest dla nas fakt, że rodzima literatura trafi tu także do polskiej mniejszości i osób z polskimi korzeniami oraz tych, które uczą się naszego języka czy w inny sposób poszukują kontaktu z polską kulturą – powiedział dyrektor IK Dariusz Jaworski, cytowany w informacji.

Wyjaśniono, że do udziału w przedsięwzięciu organizatorzy zaprosili 26 bibliotek z różnych regionów Ukrainy. W każdej z nich będzie odrębna, oznaczona półka z książkami polskich autorów. Tam, gdzie z przyczyn organizacyjnych nie jest to możliwe, zostanie wydzielona specjalna sekcja w katalogu elektronicznym.

Na stronie IK można przeczytać, że pośród książek bezpłatnie przekazanych placówkom znalazł się wybór przekładów na język ukraiński polskich książek. Jest to literatura klasyczna i współczesna dla dorosłych i młodzieży. Są również książki w języku polskim promowane przez IK w aktualnym wydaniu katalogu „New Books from Poland”.

Projekt „Polska Półka” został zainicjowany w 2017 r. w Wielkiej Brytanii. Ma na celu dotarcie z literaturą polską do czytelnika. Zarówno obcojęzycznego, jak i polskiego – w różnych krajach świata. Zamiarem jest również propagowanie wiedzy o Polsce, polskiej kulturze i historii, a także kształtowanie pozytywnego wizerunku Polski.

Przypomniano, że w 2019 r. „polskie półki” pojawiły się w bibliotekach na nowojorskim Brooklynie i w Filadelfii. Ukraina jest trzecim krajem, w którym IK wdraża projekt we współpracy z polską dyplomacją i miejscowymi partnerami społecznymi i samorządowymi.

radiomaryja.pl

– Powrót do świata normalności nie odbędzie się jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Potrzebny jest plan i zdolność do jego realizacji. Zasadniczym celem naszego Polskiego Ładu jest to, żebyśmy wrócili na szybką ścieżkę odbudowy. Musimy wytyczyć nową drogą. To droga nowoczesności oparta o tradycję, przebudowa programów społecznych i systemu gospodarczego – powiedział premier Morawiecki, prezentując program „Polski Ład”.

  • Premier Mateusz Morawiecki wymienił pięć filarów programu „Polski Ład”. Pierwszy to służba zdrowia. Drugi to bardziej sprawiedliwy system podatkowy. Trzeci to emerytura do 2,5 tys. zł bez podatku i wsparcie seniorów. Czwarty to polityka mieszkaniowa. Piątym filarem są inwestycje.
  • Po raz pierwszy mamy szansę, żeby średnia polska rodzina żyła za kilka, kilkanaście lat na poziomie bogatych państw Europy. Ten cel jest w zasięgu ręki – podkreślił.
  • Zobacz także: Kaczyński zapowiada „Polski Ład”. „Likwidujemy szkodliwy, niesprawiedliwy system” [WIDEO]

– Polska odnosi rekordy jak ten w eksporcie i produkcji przemysłowej. Polska ma najniższe bezrobocie w UE. To był nasz cel w tej pandemii i to się udało – chwalił się premier na początku swojego wystąpienia. Następnie Morawiecki przeszedł do wymieniania kolejnych obietnic zawartych w programie „Polski Ład”. – Po raz pierwszy mamy szansę, żeby średnia polska rodzina żyła za kilka, kilkanaście lat na poziomie bogatych państw Europy. Ten cel jest w zasięgu ręki – podkreślił.

Morawiecki stwierdził, że „Polski Ład” ma pięć filarów. Pierwszy to służba zdrowia. Drugi to bardziej sprawiedliwy system podatkowy. Trzeci to emerytura do 2,5 tys. zł bez podatku i wsparcie seniorów. Czwarty to polityka mieszkaniowa. Piątym filarem są inwestycje.

Morawiecki z szeregiem obietnic

Wśród pomysłów na naprawę służby zdrowia, premier wymienił plan darmowej profilaktyki 40+, usprawnienia nocnej pomocy lekarskiej, stworzenia centrum obsługi pacjenta oraz zniesienia limitów u specjalistów. – Nowe źródło finansowania służby zdrowia ze składki liniowej bez możliwości odpisania od podatku – zapowiedział Morawiecki.

– Rodziny są w sercu PiS. Aby dać temu jeszcze większy wyraz wsparcia, za radą wszystkich specjalistów zdecydowaliśmy się, aby wesprzeć rodziców w pierwszym okresie po urodzeniu dziecka. Pierwsze trzy lata to okres, kiedy młodzi ludzie potrzebują wsparcia. Oprócz 500 plus i 300 plus dodajemy komponent – Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. To 12 tys. zł na drugie, trzecie i kolejne dzieci. Do wykorzystania elastycznego pomiędzy 12 a 36 miesiącem życia – podkreślił premier. Zaznaczył też dużą wagę polityki mieszkaniowej. – Dom rodzinny to nie może być luksus, to ciągle marzenia polskich rodzin. Zdecydowaliśmy się na rewolucję – stwierdził. – Przebudowaliśmy program mieszkaniowy. Będzie państwowa gwarancja wkładu własnego do wysokości 100 tys. zł przy zakupie mieszkania, a w przypadku drugiego i kolejnego dziecka – umorzenie zaciągniętego kredytu do poziomu 150 tys. zł – poinformował.

Szef rządu zapowiedział wielki program inwestycyjny. – Powstanie Fundusz Inwestycji – 650 mld zł w ciągu 5-7 lat – poinformował. Powstać ma 2,5 tys. nowych km dróg i autostrad do 2030 r.

rmf24.pl, money.pl, se.pl, onet.pl

POLECAMY