Masz te objawy po szczepieniu przeciw koronawirusowi? Zgłoś się do lekarza

Dodano   0  
  Loading
Covid-19 koronawirus szczepionka

Szczepionka / Fot. Pixabay

Zaczerwienienie i bolesność w miejscu ukłucia po szczepieniu przeciwko koronawirusowi to najczęściej odnotowywane, a jednocześnie najmniej groźne objawy niepożądane. Większą uwagę należy zwrócić na takie, które mogą wskazywać na zakrzepicę, albo wstrząs anafilaktyczny.

  • Do najgroźniejszych efektów ubocznych przyjęcia szczepionki przeciw COVID-19 należą zakrzepica i wstrząs anafilaktyczny.
  • W przypadku utrzymujących się przez kilka dni objawów zakrzepicy, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.
  • Jeżeli chodzi o wstrząs anafilaktyczny, jego objawy występują przez pierwsze 15-30 minut od podania preparatu. W związku z tym przyjęło się, że pacjenci po szczepieniu przeciw koronawirusowi pozostają przez mniej więcej taki okres pod obserwacją lekarską, czy nie występują niepokojące objawy.
  • Zobacz także: India Kot odnośnie ograniczeń dla niezaszczepionych: To straszenie ludzi [WIDEO]

Dosyć często pojawiają się informacje o przypadkach zakrzepicy po przyjęciu preparatu AstraZeneca. Jednak eksperci wskazują, że mogą one wystąpić także w przypadku pozostałych firm – Johnson & Johnson, Pfizera oraz Moderny. Jeżeli po szczepieniu przeciw koronawirusowi utrzymują się do około 5 dni następujące objawy, powinno się pilnie skontaktować z lekarzem:

  • duszność,
  • ból klatki piersiowej,
  • obrzęk nogi,
  • uporczywy ból brzucha,
  • objawy neurologiczne, w tym silne i uporczywe bóle głowy lub niewyraźne widzenie małe plamy krwi pod skórą poza miejscem wstrzyknięcia.

Są to objawy wskazujące na zakrzepicę. – To jest zakrzepica, która polega na procesie autoimmunologicznym, czyli dochodzi do wytworzenia się przeciwciał przeciwko płytkom krwi oraz prawdopodobnie łączą się one ze śródbłonkiem, co powoduje niszczenie śródbłonka. To nie jest taki normalny mechanizm zakrzepowy, który wynika ze spowolnienia przepływu krwi, czy jakichś czynników prozakrzepowych, które występują. Więc to jest zupełnie inny proces – tłumaczy flebolog prof. Łukasz Paluch.

Co może wskazywać na wstrząs anafilaktyczny?

Innym z potencjalnie niebezpiecznych efektów poszczepiennych może być wstrząs anafilaktyczny. W tym przypadku, chodzi o pierwsze 15-30 minut od podania preparatu. W związku z tym przyjęło się, że pacjenci po szczepieniu przeciw koronawirusowi pozostają przez mniej więcej taki okres pod obserwacją lekarską, czy nie występują niepokojące objawy. Chodzi w tym przypadku o takie symptomy, jak wysypka, opuchlizna, świszczący oddech. – Powiem szczerze, że może 1-2 proc. kierowanych do nas pacjentów z podejrzeniem alergii na szczepionkę zostało przez nas zdyskwalifikowanych. 98 proc. po konsultacji alergologicznej zostało zaszczepionych. Co więcej, kontaktowaliśmy się później z nimi i okazało się, że przyjęli szczepionkę i obyło się bez znaczących powikłań – stwierdził alergolog, dr Piotr Dąbrowiecki z Wojskowego Instytutu Medycznego.

abczdrowie.pl

POLECAMY