Szczepionki na koronawirusa ograniczają też bezobjawowe zakażenia? Naukowcy to zbadali

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Covid-19 koronawirus szczepionka

Szczepionka / Fot. Pixabay

Naukowcy z St. Jude Children’s Research Hospital w Memphis w USA opublikowali wyniki swoich najnowszych badań w najnowszym numerze „Journal of the American Medical Association”. Dotyczą one wpływu szczepionek przeciwko koronawirusowi na zmniejszenie ilości zakażeń. Według nich, przyjęcie dwóch dawek preparatu przeciw COVID-19, zmniejszyło o 96% ryzyko zakażenia się tą chorobą ogólnie, a o 90% przypadku bezobjawowego.

  • Amerykańskie badania są pierwszymi jednoznacznie stwierdzającymi, że przyjęcie szczepionki na koronawirusa znacząco zmniejsza nie tylko objawowe zakażenia, ale i bezobjawowe.
  • Chociaż potrzebne są dalsze badania, to z naszych wstępnych ustaleń wynika, że z dużym prawdopodobieństwem szczepienia zmniejszają przenoszenie SARS-CoV-2 – podkreślił jeden z współtwórców badania, dr Diego Hijano.
  • Zobacz także: Luzowanie obostrzeń w Polsce przyśpiesza. Morawiecki ogłosił [WIDEO]

– Chociaż potrzebne są dalsze badania, to z naszych wstępnych ustaleń wynika, że z dużym prawdopodobieństwem szczepienia zmniejszają przenoszenie SARS-CoV-2 – podkreślił jeden z współtwórców badania, dr Diego Hijano. Zdaniem autorów publikacji, przyjęcie szczepionki na koronawirusa znacząco ogranicza nie tylko objawowe, ale i bezobjawowe zakażenia tą chorobą, co ich zdaniem jest istotne w kontekście zahamowania rozprzestrzeniania się wirusa.

Bezobjawowe zakażenia po przyjęciu drugiej dawki szczepionki na koronawirusa

W badaniu wzięło udział 5 217 pracowników szpitala St. Jude Children’s Research Hospital w Memphis. W okresie od grudnia 2020 do marca 2021 zaszczepiono ponad 58% z nich, z czego większość otrzymała dwie dawki szczepionki. Wśród przebadanych pracowników, 185 niezaszczepionych zachorowało na koronawirusa, podobnie jak 51 osób, którym podano co najmniej jedną dawkę szczepionki. 108 spośród osób, które zachorowały na COVID-19, przeszły to bezobjawowo. W tym gronie znalazło się też 20 pracowników, którzy otrzymali jedną dawkę preparatu oraz 3, którzy uzyskali pozytywny wynik testu w ciągu siedmiu dni od przyjęcia drugiej dawki.

interia.pl

POLECAMY