Czarny rynek covidowy! Łapówki za fałszywe świadectwa szczepień na COVID-19

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ Fot. pixabay

Łotewscy lekarze przyznają, iż coraz częściej proponowane są im łapówki za drukowanie fałszywych zaświadczeń potwierdzających szczepienie na COVID-19.

  • Kwestia paszportów covidowych niezbędnych do podróżowania oraz powrotu do normalności wywołała wzrost łapówek proponowanych lekarzom.
  • Medycy z Łotwy przyznają, iż obywatele coraz częściej proponują im łapówki za fałszywe świadectwa szczepień. W “sprzedaży” są także nawet testy na COVID-19 z negatywnym wynikiem.
  • Nielegalny proceder błyskawicznie rozkwitł w sieci, a ceny “usług” sięgają ponad 500 USD.
  • Przeczytaj również: Koronawirusowy alkomat? Covid Detector szybciej wykryje wirusa

Czarny rynek ma się wyjątkowo dobrze w czasach pandemii COVID-19. Jak zeznają m.in. lekarze na Łotwie, coraz częściej otrzymują propozycje łapówki, w zamian za fałszywe świadectwa szczepień na COVID-19. Wszystko to spowodowane jest próbami ponownego “otwarcia” Europy i prób powrotu do normalności. Normalność jednak zarezerwowano jedynie dla zaszczepionych.

Ponieważ społeczeństwo zostało postawione w wyjątkowo trudnej sytuacji, zgodnie z przypuszczeniami zaczęły pojawiać się nielegalne oferty i próby obejścia wymogów. Obywatele ruszyli do lekarzy z propozycjami korzyści finansowych w zamian za wydruk fałszywych zaświadczeń o szczepieniu na COVID-19. Rynek fałszywych certyfikatów przeżywa niezwykły rozkwit. Według firmy Check Point, zajmującej się bezpieczeństwem IT, fałszywe zaświadczenia są już sprzedawane w Internecie, a rynek dosłownie eksploduje. W grę wchodzą bowiem naprawdę poważne pieniądze.

Cennik covidowych “usług” przedstawia się doprawdy imponująco. Fałszywe zaświadczenia o szczepieniach kosztują 150 USD, fałszywe negatywne testy COVID kosztują 25 USD, a fałszywe szczepionki kosztują 500 USD i więcej. Łapówki dla lekarzy mają już swoje ustalone wartości w Internecie. Na Łotwie wiele osób zwraca się do zwykłych medyków z łapówkami w wysokości od 100 do 1000 euro za fałszywe zaświadczenia. „Można zauważyć, że zainteresowanie tego typu świadectwem wzrosło teraz, gdy toczą się dyskusje na temat paszportów szczepień” – stwierdził anonimowy, łotewski lekarz.

Sveriges Radio

POLECAMY