Porozumienie Austrii, Danii i Izraela. Wspólne prace nad szczepionką na COVID-19

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Kanclerz Austrii oraz premierzy Danii i Izraela.

/ Fot. Facebook/mettefrederiksen.dk

Szefowie rządów Austrii, Danii i Izraela porozumieli się w sprawie wspólnych prac nad rozwojem i produkcją szczepionek na COVID-19. Chodzi przede wszystkim o nowe mutacje tego wirusa.

  • Austria, Dania i Izrael uruchomią fundusz badawczo-rozwojowy oraz zakłady produkcyjne szczepionek w Europie i Izraelu.
  • Nie możemy po raz kolejny dać się przyłapać na bezradności. Obserwujemy nowe mutacje, być może czekają nas nowe pandemie i niewykluczone, że czeka nas kolejny kryzys zdrowotny – podkreśliła premier Danii Mette Frederiksen.
  • Jak ocenił „Die Welt”, współpraca Austrii i Danii z Izraelem “jest wyraźnym wotum nieufności dla Komisji Europejskiej oraz bezpośrednią zniewagą dla jej szefowej Ursuli von der Leyen i kanclerz Angeli Merkel”.
  • Zobacz także: Media Narodowe zablokowane na YouTube za wywiad z dr Rubasem. „Nie uzasadniono nam swojej decyzji”

– Nie wiemy, jak długo obecne szczepionki zachowują swoje działanie – może pół roku, rok, dwa lata, mniej lub więcej? Tego nie wiemy. Dlatego musimy chronić obywateli przed kolejną falą pandemii oraz przed nowymi mutacjami – stwierdził premier Izraela Benjamin Netanjahu przy okazji spotkania ze swoimi odpowiednikami z Austrii i Danii. – Uważamy, że łącząc wysiłki trzech niedużych, ale posiadających duże możliwości krajów, lepiej poradzimy sobie z tymi wyzwaniami – podkreślił. Zaznaczył także, że nie ma przeszkód, żeby do inicjatywy dołączyły inne państwa.

Z kolei kanclerz Austrii Sebastian Kurz podkreślił, że Izrael jest „pierwszym krajem na świecie, który udowodnił, że można pokonać koronawirusa”. Jak powiedział, postawa tego państwa skłoniła jego rząd do podjęcia bardziej zdecydowanych działań.

„Niewykluczone, że czeka nas kolejny kryzys zdrowotny”

Natomiast w opinii duńskiej premier Mette Frederiksen Dania, Austria i Izrael to trzy kraje, które wierzą, że „terminowy dostęp do szczepionek będzie kluczowy dla obywateli przez następne lata”. – Nie możemy po raz kolejny dać się przyłapać na bezradności. Obserwujemy nowe mutacje, być może czekają nas nowe pandemie i niewykluczone, że czeka nas kolejny kryzys zdrowotny – podkreśliła.

Austria, Dania i Izrael uruchomią fundusz badawczo-rozwojowy oraz zakłady produkcyjne szczepionek w Europie i Izraelu. Nie ujawniono jednak szczegółów. Jak ocenił „Die Welt”, współpraca Austrii i Danii z Izraelem “jest wyraźnym wotum nieufności dla Komisji Europejskiej oraz bezpośrednią zniewagą dla jej szefowej Ursuli von der Leyen i kanclerz Angeli Merkel”.

euroactiv.pl

POLECAMY