We Władimirze rozpoczęto obserwacje efektów jakie daje szczepionka na COVID-19 dla zwierząt domowych. Prace nad stworzeniem preparatu Karnivak-Kov rozpoczęły się w październiku 2020 roku.
- Rosja stworzyła szczepionkę na COVID-19 dla zwierząt
- Szczepionka do masowej produkcji może wejściu już w kwietniu.
- Polska w grupie państw zainteresowanych dystrybucją.
- Zobacz także: Kolejny lek zwalcza koronawirusa? Obiecujące wyniki badań krakowskich naukowców
Po pozytywnym przejściu testów, szczepionka ma być dostępna w przyszłym miesiącu. Preparat dotychczas podano psom, kotom, lisom, zwierzętom futerkowym. Karnivak-Kov, jak dotychczas skutecznie wytworzyła przeciwciała u zwierząt mięsożernych chorych na COVID-19. Skuteczność preparatu ocenia się na 91,6%.
Tym samym Rosjanie stali się pionierami w zwalczaniu choroby u zwierząt. -Jest to pierwszy i jedyny obecnie na świecie preparat profilaktyczny przeciwko COVID-19 dla zwierząt” – ogłosił wiceszef Rossielchoznadzoru Konstantin Sawienkow.
Zwierzęca szczepionka na COVID-19 ma zostać dystrybuowana przez firmy z USA, Kanady, Polski, Grecji, Austrii i Singapuru. Twórca rosyjskiej szczepionki dla ludzi (Sputnik V), Aleksander Gintsburg, oświadczył, że bliska obecność zwierząt w otoczeniu stwarza konieczność zaszczepienia ich.
Zapowiadana skuteczność rosyjskiej szczepionki dla zwierząt ma wynosić sześć miesięcy. Niewykluczone, że odporność zwiększy się jednak na dłużej.
Przenoszenie choroby przez zwierzęta
Departament Zdrowia i Opieki Społecznej USA oświadczył, że nie istnieją naukowe dowody potwierdzające możliwość zakażenia odzwierzęcego. Z kolei raport Światowej Organizacji Zdrowia donosi o początkowym przeniesieniu wirusa właśnie ze zwierząt.
W Słowenii odnotowano przypadki COVID-19 u psów, kotów i jednej fretki. Dzikie zwierzęta przebywające w ogrodach zoologicznych także wykazały obecność choroby. W szczególności były to dzikie koty i goryle.
Sytuacja w Danii
W Danii, w maju 2020 roku, około 17 milionów norek zostało uśmierconych prowadząc do likwidacji ferm i upadku biznesów. Kraj początkowo planował całkowitą likwidację ferm, jednak później wycofał się z pomysłu. Zamiary były bowiem sprzeczne z prawem. Sytuacja stanowiła bezpośrednią przyczynę stworzenia Karnivak-Kov.