Rosja przystąpiła do testów. Szczepionka na COVID-19 dla zwierząt

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
covid-19-amantadyna

Fiolka z próbką / Fot. Pixabay

We Władimirze rozpoczęto obserwacje efektów jakie daje szczepionka na COVID-19 dla zwierząt domowych. Prace nad stworzeniem preparatu Karnivak-Kov rozpoczęły się w październiku 2020 roku.

Po pozytywnym przejściu testów, szczepionka ma być dostępna w przyszłym miesiącu. Preparat dotychczas podano psom, kotom, lisom, zwierzętom futerkowym. Karnivak-Kov, jak dotychczas skutecznie wytworzyła przeciwciała u zwierząt mięsożernych chorych na COVID-19. Skuteczność preparatu ocenia się na 91,6%.

Tym samym Rosjanie stali się pionierami w zwalczaniu choroby u zwierząt. -Jest to pierwszy i jedyny obecnie na świecie preparat profilaktyczny przeciwko COVID-19 dla zwierząt” – ogłosił wiceszef Rossielchoznadzoru Konstantin Sawienkow.

Zwierzęca szczepionka na COVID-19 ma zostać dystrybuowana przez firmy z USA, Kanady, Polski, Grecji, Austrii i Singapuru. Twórca rosyjskiej szczepionki dla ludzi (Sputnik V), Aleksander Gintsburg, oświadczył, że bliska obecność zwierząt w otoczeniu stwarza konieczność zaszczepienia ich.

Zapowiadana skuteczność rosyjskiej szczepionki dla zwierząt ma wynosić sześć miesięcy. Niewykluczone, że odporność zwiększy się jednak na dłużej.

Przenoszenie choroby przez zwierzęta

Departament Zdrowia i Opieki Społecznej USA oświadczył, że nie istnieją naukowe dowody potwierdzające możliwość zakażenia odzwierzęcego. Z kolei raport Światowej Organizacji Zdrowia donosi o początkowym przeniesieniu wirusa właśnie ze zwierząt.

W Słowenii odnotowano przypadki COVID-19 u psów, kotów i jednej fretki. Dzikie zwierzęta przebywające w ogrodach zoologicznych także wykazały obecność choroby. W szczególności były to dzikie koty i goryle.

Sytuacja w Danii

W Danii, w maju 2020 roku, około 17 milionów norek zostało uśmierconych prowadząc do likwidacji ferm i upadku biznesów. Kraj początkowo planował całkowitą likwidację ferm, jednak później wycofał się z pomysłu. Zamiary były bowiem sprzeczne z prawem. Sytuacja stanowiła bezpośrednią przyczynę stworzenia Karnivak-Kov.

nypost.com, businessinsider.com.pl, rp.pl

POLECAMY