Ogromne ceny za karpia. W tym roku wigilia będzie kosztowna

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Wysokie ceny za karpia

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Pixabay

Przygotowanie świątecznych dań w tym roku będzie nas znacznie więcej kosztować. Jednym z przykładów podwyżek jest wysoka cena chociażby karpia. Ta niemalże obowiązkowa pozycja na wigilijnym stole może się okazać rarytasem.

W tym roku Polaków czeka niemiła niespodzianka związku z wysokimi cenami w sklepach. Świąteczny karp będzie niemalże rarytasem na wigilijnym stole. Za patroszoną tuszę ryby trzeba zapłacić około 40 zł za kilogram. Znacznie więcej zapłacimy za filet, który kosztuje od 70 do 90 zł za kilogram.

Producenci tłumaczą, że jest to wynik wzrostu różnych kosztów m.in. cen produktów niezbędnych do prowadzenia hodowli np. pasz, paliwa czy energii. W ostatnich latach hodowców nie rozpieszczają także warunki pogodowe.

Czytaj więcej: Prezydent Francji nie zmienia zdania. Nadal chce gwarancji dla Rosji

Susza ogromnym wyzwaniem dla rynku rybnego

Jak wskazuje prezes Gospodarstwa Rybackiego Grzegorz Buraczewski, wpływ na cenę ma w dużej mierze susza.

Częste susze oraz problemy z wodą nie dają optymalnych warunków do rozwoju tej ryby. W związku z tym produkcja jest niższa niż w latach ubiegłych. Drugą istotną rzeczą jest sytuacja geopolityczna, która przekłada się na funkcjonowanie małych firm, jak np. nasza. Brak przewidywalności odnośnie do cen był na początku roku, kiedy były zakupywane pasze i zboża. Wojna na Ukrainie spowodowała duży zamęt, chaos, wzrost skokowy cen pszenicy, co niestety przełożyło się na koszty produkcji i stąd wysoka cena karpia. Ona jest adekwatna do poniesionych kosztów

– wyjaśnił Grzegorz Buraczewski prezes Gospodarstwa Rybackiego.

Producenci podkreślają też, że cykl hodowlany karpia wynosi 3 lata, co oznacza, że dopiero w trzecim roku ryba nabiera wartości handlowej.

W tym roku produkcja będzie podobna do ubiegłorocznej, gdy pozyskano mniej ryb, niż wynosi średnia wieloletnia. W 2021 wyniosła 17-18 tys. ton. Trzy lata temu było to 20-21 tys. ton.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

radiomaryja.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY