Ukraina: Przyjęto ustawę o mniejszościach narodowych

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Flaga Ukrainy

Flaga Ukrainy / Fot. YouTube

Ukraiński parlament przyjął we wtorek nową ustawę, która ma wzmocnić prawa mniejszości etnicznych w kraju - podała agencja informacyjna Interfax-Ukraina.
  • Ustawodawstwo w tej sprawie było kluczowym warunkiem wymaganym do rozpoczęcia przez Ukrainę negocjacji w sprawie jej przystąpienia do Unii Europejskiej.
  • Projekt ustawy określa definicję “mniejszości (społeczności) narodowych”, prawa i obowiązki osób należących do mniejszości narodowych, prawa ich przedstawicieli oraz specyfikę polityki publicznej w celu ich egzekwowania, a także uprawnienia centralnego organu wykonawczego w zakresie ochrony osób należących do mniejszości narodowych.
  • W ustawodawstwie zapisane jest również prawo do używania języka narodowego i zachowania tożsamości kulturowej społeczności.
  • Zobacz także: Solidarna Polska nie poprze nowelizacji ustawy o SN? Cymański: Budzi wątpliwości

Kluczowy warunek w negocjacjach akcesyjnych

Projekt ustawy o prawach mniejszości narodowych poparło 324 deputowanych, a do jego przyjęcia potrzeba było zaledwie 226 głosów. Ustawodawstwo w tej sprawie było kluczowym warunkiem wymaganym do rozpoczęcia przez Ukrainę negocjacji w sprawie jej przystąpienia do Unii Europejskiej.

Projekt ustawy określa definicję “mniejszości (społeczności) narodowych”, prawa i obowiązki osób należących do mniejszości narodowych, prawa ich przedstawicieli oraz specyfikę polityki publicznej w celu ich egzekwowania, a także uprawnienia centralnego organu wykonawczego w zakresie ochrony osób należących do mniejszości narodowych.

Sytuacja mniejszości narodowych się polepszy?

Artykuł 5 ustawy gwarantuje obywatelom Ukrainy prawa i wolności społeczne, ekonomiczne, kulturowe i językowe określone w Konstytucji, niezależnie od ich pochodzenia etnicznego, niezależnie od tego, czy należą do mniejszości narodowych, czy nie, podała agencja informacyjna Interfax-Ukraina.

Według agencji informacyjnej, zgodnie z nowym prawem, osoba należąca do mniejszości narodowej ma prawo do samoidentyfikacji, wolności zrzeszania się i pokojowych zgromadzeń, wolności opinii, przekonań, myśli, słowa, sumienia i religii oraz wolności uczestniczenia w życiu politycznym, gospodarczym i społecznym. W ustawodawstwie zapisane jest również prawo do używania języka narodowego i zachowania tożsamości kulturowej społeczności.

Rząd węgierski i organizacje mniejszości węgierskiej na Zakarpaciu sprzeciwiają się przyjętemu w 2018 roku artykułowi językowemu ustawy o oświacie, a także przyjętej w 2019 roku ustawie o funkcjonowaniu języka ukraińskiego jako języka państwowego (zwanej potocznie ustawą językową), ponieważ postrzegają je jako naruszenie praw mniejszości. Od lat apelują więc do Kijowa o przyjęcie przepisów gwarantujących ochronę mniejszości na Ukrainie.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

rmx.news

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY