Naukowcy o potrzebie picia 8 szklanek wody dziennie: To mit

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Pixabay

Naukowcy w piśmie "Science" informują, że - choć niektórzy twierdzą inaczej - osiem ćwierćlitrowych szklanek wody dziennie nie jest ilością odpowiednią dla każdego.

Naukowcy w piśmie “Science” informują, że – choć niektórzy twierdzą inaczej – osiem ćwierćlitrowych szklanek wody dziennie nie jest ilością odpowiednią dla każdego. Optymalna ilość zależy bowiem od między innymi płci, wieku, wagi i wysiłku.

Specjaliści z Uniwersytetu w Wisconsin-Madison przeprowadzili badania na temat spożycia wody na świecie i w ciągu całego życia. Objęły one 5600 ludzi z 26 krajów, w wieku od 8 dni do 96 lat. Wyniki zaprzeczają poglądowi, że osiem 250-mililitrowych szklanek wody zaspokajało codzienną potrzebę organizmu człowieka.

Nauka nigdy nie poparła starej zasady ośmiu szklanek jako odpowiedniej wskazówki, choćby dlatego, że myliła ona całkowity obrót wody z wodą z napojów. Tymczasem dużo wody pochodzi z jedzenia, które spożywasz

– powiedział profesor Dale Schoeller ze wspomnianego uniwersytetu.

Dodał, że zróżnicowanie organizmów oznacza, że wskazanie jednej średniej niewiele mówi. Niektórzy mogą potrzebować dziennie 1 litra wody, inni 6, a jeszcze inni ponad 10.

Uwarunkowania

Radio Maryja pisze:

Zapotrzebowanie na wodę osiągało szczyt u mężczyzn w wieku 20 lat, podczas gdy kobiety utrzymywały się na stałym poziomie od 20 do 55 lat. Jednak noworodki miały największy procentowo obrót wody, codziennie wymieniając około 28 procent wody w swoich ciałach. Poziom aktywności fizycznej i kondycja fizyczna wyjaśniały największą część różnic w zapotrzebowaniu na wodę, a w dalszej kolejności – płeć, wskaźnik rozwoju społecznego i wiek.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Radio Maryja

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY