- Optymalna ilość zależy bowiem od między innymi płci, wieku, wagi i wysiłku.
- Niektórzy mogą potrzebować dziennie 1 litr wody, inni 6, a jeszcze inni ponad 10.
- W badaniu poziom aktywności fizycznej i kondycja fizyczna wyjaśniały największą część różnic w zapotrzebowaniu na wodę.
- Zobacz też: Estoński MON: Mimo strat, potęga militarna Rosji pozostaje w dużej mierze niezmieniona
Naukowcy w piśmie “Science” informują, że – choć niektórzy twierdzą inaczej – osiem ćwierćlitrowych szklanek wody dziennie nie jest ilością odpowiednią dla każdego. Optymalna ilość zależy bowiem od między innymi płci, wieku, wagi i wysiłku.
Specjaliści z Uniwersytetu w Wisconsin-Madison przeprowadzili badania na temat spożycia wody na świecie i w ciągu całego życia. Objęły one 5600 ludzi z 26 krajów, w wieku od 8 dni do 96 lat. Wyniki zaprzeczają poglądowi, że osiem 250-mililitrowych szklanek wody zaspokajało codzienną potrzebę organizmu człowieka.
Nauka nigdy nie poparła starej zasady ośmiu szklanek jako odpowiedniej wskazówki, choćby dlatego, że myliła ona całkowity obrót wody z wodą z napojów. Tymczasem dużo wody pochodzi z jedzenia, które spożywasz
– powiedział profesor Dale Schoeller ze wspomnianego uniwersytetu.
Dodał, że zróżnicowanie organizmów oznacza, że wskazanie jednej średniej niewiele mówi. Niektórzy mogą potrzebować dziennie 1 litra wody, inni 6, a jeszcze inni ponad 10.
Uwarunkowania
Radio Maryja pisze:
Zapotrzebowanie na wodę osiągało szczyt u mężczyzn w wieku 20 lat, podczas gdy kobiety utrzymywały się na stałym poziomie od 20 do 55 lat. Jednak noworodki miały największy procentowo obrót wody, codziennie wymieniając około 28 procent wody w swoich ciałach. Poziom aktywności fizycznej i kondycja fizyczna wyjaśniały największą część różnic w zapotrzebowaniu na wodę, a w dalszej kolejności – płeć, wskaźnik rozwoju społecznego i wiek.
Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com
Radio Maryja