Świadek Historii – IPN przyznał tegoroczne nagrody

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
IPN rozdało nagrody Świadek Historii

Wyróżnienie IPN "Świadek Historii" / Fot. Twitter/IPN

W Pałacu na Wyspie w Łazienkach Królewskich w Warszawie po raz ósmy wręczono nagrody Instytutu Pamięci Narodowej „Świadek Historii”. Przyznano sześć wyróżnień, w tym jedno pośmiertnie.
  • Instytut Pamięci Narodowej przyznał tegoroczne nagrody za szczególne upamiętnienie historii polskiego narodu.
  • Świadek Narodu został przyznany m.in. Antoniemu Rojowskiemu (pośmiertnie), Simonowi Elmerowi.
  • Prezes IPN dr Karol Nawrocki, że odznaczeni ludzie niosą w sobie wielki autorytet moralny.
  • Zobacz także: YouTube nagle usunął polską katolicką telewizję. Bez słowa wyjaśnienia

Świadek Historii to honorowe wyróżnienie przyznawane przez Instytut Pamięci Narodowej. Otrzymują je osoby i instytucje szczególnie zasłużone dla upamiętniania historii narodu polskiego oraz wspierające Instytut w realizacji jego edukacyjno-naukowej działalności.

Prezes IPN, dr Karol Nawrocki, podczas gali wręczenia nagród Świadek Historii podkreślał, że wyróżnieniem tym honorowani są ludzie ogromnego doświadczenia i wiedzy, a także niosący w sobie wielki autorytet moralny. Zaznaczył, że to również ludzie z ogromnym brzemieniem odpowiedzialności.

Odpowiedzialności za to, że opowiadają o świecie pełnym cierpienia, pełnym śmierci, często także radości, ale o świecie, którego już z nami nie ma. To świadkowie niosą brzemię odpowiedzialności za opowieść o świecie, który już przeminął, którego nie ma, który należy opisać, zachować i który należy pielęgnować. O tym jest właśnie nagroda „Świadek Historii”. To nagroda odwołująca się do współodczuwania, współprzeżywania historii, być może nagroda świadcząca o przyjaźni między narodami. Nasi dzisiejsi laureaci pochodzą i prowadzą życie w różnych regionach świata 

– powiedział na gali prezes IPN dr Karol Nawrocki.

W tym roku wręczonych zostało sześć nagród Świadek Historii, w tym jedna pośmiertnie. Otrzymał ją Antoni Rojowski – pierwszy prezes rumuńskiej Polonii po rumuńskiej rewolucji. Wśród laureatów jest też Simon Elmer – emerytowany oficer brytyjskiej policji, promujący wojenną historię Polski.

Nagroda trafiła także m.in. do Muzeum i Archiwum Polonii Australijskiej.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

radiomaryja.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY