UE przygotowuje się na możliwe duże przerwy w dostawie prądu zimą

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Pxhere

Zakłócenia w dostawach energii mogą spowodować tej zimy powszechne przerwy w dostawach prądu w krajach Unii Europejskiej.
  • W przypadku przerw w dostawie prądu w kilku krajach, inne kraje mogłyby udzielić pomocy poszkodowanym członkom, na przykład w formie awaryjnych generatorów.
  • Blackouty (zaciemnienia) są powszechne w wielu częściach świata, gdzie infrastruktura nie jest w stanie poradzić sobie ze skokowym wzrostem obciążenia.
  • Bogatsze kraje UE mają niewielkie doświadczenie w takich kwestiach.
  • Zobacz też: Wybuchy na Ukrainie: Rakiety uderzyły na Kijów, Lwów i inne miasta [+WIDEO]

Zakłócenia w dostawach energii mogą spowodować tej zimy powszechne przerwy w dostawach prądu w krajach Unii Europejskiej. Jak poinformował europejski komisarz ds. zarządzania kryzysowego Janez Lenarčič, UE przygotowuje się na dwa scenariusze, z których jeden obejmuje możliwość wystąpienia dużych przerw w dostawach prądu w krajach członkowskich.

Pierwszy scenariusz przygotowywany jest na wypadek, gdyby kilka państw członkowskich doświadczyło przerw w dostawie prądu, jednak poważniejszy scenariusz dotyczy możliwości wystąpienia przerw w dostawie prądu w wielu krajach jednocześnie.

W przypadku przerw w dostawie prądu w kilku krajach, inne kraje mogłyby udzielić pomocy poszkodowanym członkom, na przykład w formie awaryjnych generatorów, pisze The Washington Post. Jednak w przypadku większych przerw w dostawach Komisja Europejska byłaby zmuszona sięgnąć po swoje strategiczne rezerwy energetyczne.

Urzędnicy podkreślają, że są lepiej przygotowani niż w momencie rozpoczęcia wojny na Ukrainie. Rezerwy gazu ziemnego w Unii Europejskiej osiągnęły prawie 90 procent możliwości, czyli o 15 procent więcej niż w zeszłym roku.

Ursula von der Leyen powiedziała, że trzeba zrobić więcej, aby państwa mogły szybko reagować na nagłe przerwy w dostawach energii i lepiej chronić krytyczne sieci w Unii Europejskiej.

Akty sabotażu wobec gazociągów Nord Stream pokazały, jak wrażliwa jest nasza infrastruktura energetyczna.

Blackouty i oszczędzanie

Blackouty (zaciemnienia) są powszechne w wielu częściach świata, gdzie infrastruktura nie jest w stanie poradzić sobie ze skokowym wzrostem obciążenia, ale bogatsze kraje UE mają niewielkie doświadczenie w takich kwestiach. Eksperci ostrzegają również przed tym, co przerwy w dostawach prądu i sieci komórkowych mogą oznaczać dla konsumentów.

Miasta w całych Niemczech zaczęły latem oszczędzać energię. Wyłączyły oświetlenie zabytków i publicznych fontann. Paryż zaczął wyłączać światła wieży Eiffla krótko przed północą zamiast o 1:00 w nocy. Jednak zdaniem ekspertów takie kroki są bardziej symboliczne. Jak podaje Radio France, nocne zużycie energii przez wieżę Eiffla odpowiada rocznemu zużyciu energii przez 56 Francuzów.

Według agencji Reutera, konsumenci mogliby bardziej odczuć skutki przerw w działaniu sieci komórkowych. We wrześniu francuski operator sieci elektrycznej stwierdził, że prawdopodobnie w ciągu najbliższych sześciu miesięcy będzie musiał poprosić konsumentów o oszczędzanie energii. W przypadku ekstremalnej pogody oszczędności te powinny wynieść do 15 procent.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

iROZHLAS

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY