Rosja twierdzi, że rurociąg do Chin zastąpi Nord Stream 2

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Nord Stream 2

Nord Stream 2 / Fot. Pjotr Mahhonin/Wikimedia Commons

Siła Syberii 2 będzie zasilać energochłonną gospodarkę Chin częściowo przez Mongolię. Budowa ma się rozpocząć w 2024 roku.

Minister energetyki Rosji Aleksander Nowak powiedział w czwartek, że rosyjski rurociąg do Chin zastąpi połączenie gazowe Nord Stream 2 do Europy, porzucone w związku z konfliktem na Ukrainie. Zapytany w wywiadzie dla rosyjskiej telewizji, czy Rosja zastąpi europejski Nord Stream 2 azjatyckim Siła Syberii 2, Nowak powiedział: “Tak”.

Wcześniej tego dnia minister oświadczył, że Rosja i Chiny wkrótce podpiszą umowy o dostawie “50 mld metrów sześciennych gazu” rocznie przez przyszły gazociąg na Syberii. Wielkość ta będzie niemal odpowiadać maksymalnej przepustowości Nord Stream 1 – w sumie 55 mld metrów sześciennych – który jest wyłączony od 2 września.

Jedna trzecia dostaw rosyjskiego gazu do krajów wchodzących w skład Unii Europejskiej przechodziła wcześniej przez ten strategiczny gazociąg, który łączy Rosję z Niemcami. Siła Syberii 2 będzie zasilać energochłonną gospodarkę Chin częściowo przez Mongolię. Budowa ma się rozpocząć w 2024 roku.

Nord Stream i Siła Syberii

Zastąpi on zatem projekt Nord Stream 2, od dawna popierany przez Niemcy, a który Zachód odrzucił po rozpoczęciu pod koniec lutego rosyjskiej ofensywy na Ukrainie. Eksport rosyjskiego gazu do krajów w UE “spadnie o około 50 mld metrów sześciennych” w 2022 roku – oznajmił Nowak.

Jednocześnie rosyjski minister powiedział, że Gazprom, operator gazociągu Siła Syberii 1, “zwiększy swoje dostawy”, by osiągnąć “20 mld metrów sześciennych gazu” rocznie. Do 2025 roku, kiedy osiągnie maksymalną przepustowość, gazociąg będzie produkował 61 mld metrów sześciennych gazu rocznie, czyli więcej niż Nord Stream 1, z czego 38 mld metrów sześciennych trafi do Chin na mocy umowy z 2014 roku podpisanej przez Gazprom i jego chińskiego odpowiednika CNPC.

Obie strony podpisały też umowy o budowie nowej trasy tranzytowej z Władywostoku na Dalekim Wschodzie Rosji do północnych Chin, sprowadzającej dodatkowe 10 mld metrów sześciennych gazu – poinformowało w czwartek ministerstwo energii.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

The Moscow Times

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY