Chiny odkryły nowy minerał na księżycu. Ma potencjał jako źródło energii termojądrowej

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Wikipedia

Próbka została przeanalizowana i potwierdzona przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Mineralogiczne jako nowy minerał.
  • Chiny stały się trzecim krajem, który znalazł materiał księżycowy po USA i Związku Radzieckim.
  • Został odkryty w próbkach materiału księżycowego uzyskanych przez chińską misję Chang’e-5 w 2020 roku.
  • Minerał może mieć właściwości, które czynią go odpowiednim do produkcji paliwa termojądrowego.
  • Zobacz też: Korwin-Mikke: “Już ledwo chodzę”. Zapowiedział datę oddania władzy

Chińscy naukowcy odkryli nowy minerał na Księżycu, czyniąc Chiny trzecim krajem, który znalazł materiał księżycowy po USA i Związku Radzieckim. South China Morning Post poinformował w piątek, że minerał, nazwany Changesite-(Y) (po mitologicznym bożku) został odkryty w próbkach materiału księżycowego uzyskanych przez chińską misję Chang’e-5 w 2020 roku. Minerał może mieć właściwości, które czynią go odpowiednim do produkcji paliwa termojądrowego.

Próbka została przeanalizowana i potwierdzona przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Mineralogiczne jako nowy minerał. Wang Xuejun, urzędnik z China National Nuclear Corporation powiedział, że naukowcy z Beijing Research Institute of Uranium Geology dokonali odkrycia przy użyciu dyfrakcji rentgenowskiej podczas badania próbek zebranych na księżycu.

Dostarcza ono fundamentalnych danych naukowych dla przyszłej oceny helu-3 w próbkach księżycowych i ich eksploracji.

Dodał, że cząsteczka jest rozmiaru ok. jednej dziesiątej wielkości ludzkiego włosa, i stanowi szósty nowy minerał odkryty na księżycu. Dong Baotong, wiceprzewodniczący Chińskiego Urzędu Energii Atomowej, powiedział:

[Odkrycie] dostarcza więcej podstawowych danych naukowych do oceny i rozwoju zasobów księżycowych i pogłębiło wiedzę ludzkości o księżycu i Układzie Słonecznym.

Hel-3

Hel-3 jest uważany za obiecujące potencjalne paliwo dla fuzji jądrowej. Posiadając dwa protony i tylko jeden neutron, jest wyjątkowy jako jedyny znany stabilny izotop jakiegokolwiek pierwiastka, który ma więcej protonów niż neutronów. Teoretycznie reakcja fuzji deuteru z helem-3 może wyzwolić 164,3 megawatogodzin energii z grama helu-3. Co ważne, ani hel-3, ani produkty jego reakcji nie są radioaktywne, więc nie zamienią komponentów reaktora w radioaktywne odpady, jak w przypadku reaktora deuterowo-trytowego.

Są też minusy – reaktor fuzyjny wykorzystujący hel-3 będzie musiał pracować w znacznie wyższych temperaturach niż reaktor wykorzystujący tryt, a hel-3 jest niezwykle rzadki i trudny do wyizolowania na Ziemi.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Rebel News

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY