Otwarcie kanału przez Mierzeję Wiślaną już 17 września

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Kanał na Mierzei Wiślanej

Kanał na Mierzei Wiślanej / Fot. PAP/Adam Warżawa. Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

Aby przepłynąć przez Cieśninę Piławską, polskie statki musiały każdorazowo uzyskać zgodę Rosji. Nowa przeprawa w Polsce likwiduje tę konieczność.
  • Otwarcie kanału przez Mierzeję Wiślaną już w sobotę 17 września.
  • Po raz pierwszy w powojennej historii Polski statki będą mogły wpływać na Zalew Wiślany z pominięciem rosyjskiej eksklawy Kaliningradu.
  • Otwarcie przeprawy to dopiero pierwszy etap tej inwestycji.
  • Zobacz też: Kolejny grób polskich żołnierzy na Białorusi zniszczony

W sobotę 17 września oficjalnie otwarty nowy kanał żeglugowy, który umożliwi statkom łatwe przepłynięcie z Zatoki Gdańskiej na Zalew Wiślany. Otwarcie Przekopu Mierzei Wiślanej oznacza, że po raz pierwszy w powojennej historii Polski statki będą mogły wpływać na Zalew Wiślany z pominięciem rosyjskiej eksklawy Kaliningradu.

Do tej pory okręty chcące wpłynąć na Zalew musiały podróżować przez przeprawę w kontrolowanym przez Rosjan mieście Bałtyjsk. Aby przepłynąć przez Cieśninę Piławską, polskie statki musiały każdorazowo uzyskać zgodę Rosji. Nowa przeprawa w Polsce likwiduje tę konieczność, a także skraca żeglugę o ponad 100 km.

Prace

Choć trwają jeszcze ostatnie prace i szkolenia pracowników, Wiesław Piotrzkowski, dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni powiedział, że to końcowa faza i realizacja tej dość skomplikowanej budowli hydrotechnicznej przebiega zgodnie z harmonogramem.

Prace nad przekopem Mierzei Wiślanej rozpoczęły się w październiku 2019 roku. Koszt całej inwestycji miał pierwotnie wynieść niecałe 900 mln zł, ale całkowity koszt ma sięgnąć blisko 2 mld zł. Nowy kanał żeglugowy pozwoli na przejście z Zatoki Gdańskiej na Zalew Wiślany statkom o zanurzeniu do 4,5 metra, długości do 100 metrów i szerokości do 20 metrów, a także barkom o długości do 180 metrów.

W pobliskim Elblągu są nadzieje, że przeprawa ożywi miejski port. Aby jednak w pełni wykorzystać zalety przeprawy, planowane jest pogłębienie rzeki Elbląg z obecnych 3,5 metra do 5 metrów, tak aby do portu mogły wpływać większe statki towarowe.

Otwarcie przeprawy to dopiero pierwszy etap tej inwestycji. W kwietniu 2021 roku Urząd Morski w Gdyni podpisał umowę z firmą Budimex jako wykonawcą drugiego etapu projektu o wartości ponad 574 mln zł, z czasem realizacji 24 miesięcy. Drugi etap przewiduje przebudowę istniejącego kanału żeglugowego wzdłuż rzeki Elbląg. Prace obejmą umocnienie brzegów i budowę wałów przeciwpowodziowych oraz mostu obrotowego przez rzekę Elbląg w Nowakowie wraz ze zmianą układu drogowego.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

The First News

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY