Odszkodowania dla przesiedleńców do RFN. Jest decyzja sądu

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Pixabay

Sąd Okręgowy w Olsztynie orzekł, że przesiedleńcy zostali "bezprawnie pozbawieni prawa własności nieruchomości, przez co ponieśli szkodę majątkową".
  • Warmiński sąd przyznał przesiedleńcom do RFN odszkodowanie za pozostawione mienie.
  • Powód ma otrzymać 900 tys. zł za gospodarstwo o powierzchni 24 hektarów.
  • Adwokat Lech Obara wskazał, że sprawę powinien rozpatrzyć prokurator generalny i złożyć skargę nadzwyczajną.
  • Zobacz też: Rosyjskie służby przyznały się do inscenizowanych zamachów

“Nasz Dziennik” donosi o wyroku sądu warmińskiego, który przyznał przesiedleńcom do RFN odszkodowanie za pozostawione mienie. Chodzi o 900 tysięcy złotych. Mecenas Lech Obara domaga się interwencji ze strony prokuratora generalnego.

Zgodnie z przepisami ustawy z 1961 r. osoby wyjeżdżające traciły prawo własności. W Niemczech czekały jednak na nich różnego rodzaju świadczenia pomocowe, w tym odszkodowania obliczone od wartości pozostawionego majątku. Przepisy niemieckie z 1952 r. wskazywały, że odszkodowania te mają być zwrócone, gdy pojawi się szansa na odzyskanie majątków w Polsce.

Sprawa dotyczy przesiedlenia Polaków z Warmii do Niemiec Zachodnich w okresie PRL-u. Sąd Okręgowy w Olsztynie orzekł, że przesiedleńcy zostali “bezprawnie pozbawieni prawa własności nieruchomości, przez co ponieśli szkodę majątkową”. Wyrok jest ostateczny. Powód ma otrzymać 900 tys. zł za gospodarstwo o powierzchni 24 hektarów.

“Szokujący wyrok”

Adwokat Lech Obara wskazał, że sprawę powinien rozpatrzyć prokurator generalny i złożyć skargę nadzwyczajną. Mogłoby to otworzyć drogę do podobnego traktowania innych przypadków. Mecenas wyjaśnił, że świadczenia wypłacane przesiedleńcom przez rząd niemiecki można uznać za odszkodowanie, w którym to przypadku nie byłoby możliwości uzyskania odszkodowania, gdyby w tej samej sprawie otrzymało się wcześniej pieniądze.

Do obrony przed roszczeniami powołano ruch prawników. “Udało im się wygrać” kilka spraw przed sądami, w tym analogiczną sprawę z sąsiedniej gminy Stawiguda i kamienicy w Olsztynie przy ul. Jagiellońskiej. Coraz częściej jednak praktyka sądu jest determinowana wytycznymi Sądu Najwyższego i to właśnie te wytyczne wpłynęły na opisywany wyrok.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Radio Maryja

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY