Legenda Piłsudskiego w świetle najnowszych badań. Konferencja odkryje nieznane fakty?

Dodano   1
  LoadingDodaj do ulubionych!
Piłsudski foto Wikipedia

Józef Piłsudski / Fot. Wikimedia Commons

W poniedziałek w budynku PASTy w Warszawie odbędzie się konferencja "Mit Marszałka - Legenda Józefa Piłsudskiego w świetle najnowszych badań", będąca jednocześnie premierą książki pod tym samym tytułem.

Zobacz także: Rządowe aplikacje obowiązkowo w smartfonach w Polsce? Jest projekt ustawy

Autorem książki jest Brunon Różycki.

Książek o Piłsudskim mamy co niemiara, ale takich, które by nie były tylko powtarzaniem propagandy sanacyjnego reżimu lub, znacznie rzadziej, propagandy tegoż reżimu przeciwników – niewiele. Dlatego bardzo ucieszyłem się z publikacji Brunona Różyckiego „Mit Marszałka – Legenda J. Piłsudskiego w świetle najnowszych badań”. Do tej pory bowiem, kto chciał dowiedzieć się, w jaki sposób sanacja budowała mit swojego twórcy i patrona, skazany był na pracę badaczki niemieckiej, Heidi Hein-Kircher – podkreślił Rafał Ziemkiewicz w swoim felietonie sprzed jakiegoś czasu.

Licząca prawie 700 stron książka “Mit Marszałka. Legenda J. Piłsudskiego w świetle najnowszych badań. – Wydanie II poszerzone”, to wedle wydawcy, “pierwsze w polskim piśmiennictwie tak kompleksowe i interdyscyplinarne ujęcie operacji kreowania mitu i kultu Józefa Piłsudskiego”.

Autor podpiera swoje tezy nieznanymi często informacjami z zakresu historii, politologii, psychologii manipulacji i propagandy oraz socjologii tzw. mitu politycznego. W opatrzonej setkami przypisów pracy znajdziecie Państwo m.in. wykaz manipulacji zastosowanych przez kreatorów mitu i kultu Marszałka, omówienie rozległego systemu propagandy, zestawienie najważniejszych instytucji realizujących kult oparty na pozoracji oraz przegląd najpopularniejszych mitów związanych z Marszałkiem, propagowanych do dziś w sferze popularnej. Książka zawiera pomocne aneksy: z ilustracjami potwierdzającymi tezy autora oraz przewodnik po publikacjach, pozwalający pogłębić wiedzę – czytamy w opisie od wydawcy.

Konferencja “Mit Marszałka – Legenda Józefa Piłsudskiego w świetle najnowszych badań” będzie miała miejsce w poniedziałek 12 września o godzinie 17:00 w budynku PASTy, w sali nr 1 na IV piętrze.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Facebook, Magna Polonia, Do Rzeczy

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY