Rządowe aplikacje obowiązkowo w smartfonach w Polsce? Jest projekt ustawy

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Pixabay

Według nowego projektu ustawy każdy smartfon na rynku polskim będzie musiał posiadać zainstalowane aplikacje wydane przez MSWiA.
  • W nowym projekcie ustawy jest mowa o obowiązkowej instalacji programów na smartfony.
  • Chodzi o aplikacje takie jak Regionalny System Ostrzegania i Alarm112.
  • Aplikacje te działają już od jakiegoś czasu, ale nie mają zbyt dużej popularności.
  • Zobacz też: Policyjni związkowcy grożą wielkim protestem

Według nowego projektu ustawy każdy smartfon na rynku polskim będzie musiał posiadać zainstalowane aplikacje wydane przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, ostrzegające o zagrożeniach.

Chodzi o programy takie jak aplikacje Regionalnego Systemu Ostrzegania (RSO) i Alarm112. Instalacją ma się zająć “autoryzowany sprzedawca”. Każdy producent będzie musiał mieć te programy zainstalowane na sprzedawanych przezeń urządzeniach.

“Ochrona ludności”

W RSO umieszczane są ostrzeżenia o klęskach żywiołowych lub innych zagrożeniach, związanych z sytuacją meteorologiczną, stanem wód, czy sytuacją na drogach. Alarm112 ma natomiast ułatwić powiadamianie służb o zagrożeniach.

Aplikacje te działają już od jakiegoś czasu, ale nie mają zbyt dużej popularności. W przypadku RSO to 100 tysięcy pobrań, a jeśli chodzi o Alarm112 – 10 tysięcy. To niedużo.

Choć będą one obowiązkowo instalowane w nowych smartfonach, będzie je można usunąć. Wiceszef MSWiA Maciej Wąsik stwierdził, że masowe rozprzestrzenianie tego oprogramowania jest kluczowe dla ochrony ludności.

Aplikacja Regionalnego Systemu Ostrzegania (RSO) i Alarm112 to aplikacje, które ratują, ale będzie je można odinstalować.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Share Info

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY