Fabryka finansowana przez Gatesa hoduje 30 mln komarów tygodniowo do wypuszczenia w 11 krajach

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Hodowla komarów

Hodowla komarów / Fot. YouTube

"To może brzmieć jak początek fabuły hollywoodzkiego horroru. Ale nie jest" - pisze na swoim blogu Gates.

W dwupiętrowym ceglanym budynku w Medellín w Kolumbii naukowcy pracują w parnych laboratoriach, w których co tydzień hoduje się 30 milionów genetycznie zmodyfikowanych komarów. Potrzeby owadów są zaspokajane, gdy rosną od larw przez poczwarki do dorosłych. Utrzymuje się odpowiednią temperaturę i karmi je hojnymi porcjami mączki rybnej, cukru i oczywiście krwi. Następnie są wypuszczane na wolność w 11 krajach.

Fabryka jest prawdziwa. A wypuszczane komary nie terroryzują mieszkańców. Pomagają ratować i ulepszać miliony istnień.

Komary hodowane w tej fabryce przenoszą bakterię Wolbachia, która zapobiega przenoszeniu dengi i innych wirusów – w tym Zika, chikungunya i żółtej febry – na ludzi. Wypuszczone rozmnażają się z dzikimi komarami, rozprzestrzeniając bakterię i redukując przenoszenie wirusów, a tym samym chroniąc miliony ludzi przed chorobami. Tak przynajmniej pisze Gates.

“Latające szczepionki”

Badania przeprowadzone w Indonezji wykazały, że komary przenoszące Wolbachię zapewniają 77% ochrony przed gorączką denga, a 86% jest skuteczna przeciwko hospitalizacji. Komary-szczepionki są wypuszczane w Kolumbii, Brazylii, Meksyku, Indonezji, Sri Lance, Wietnamie, Australii, Fidżi, Kiribati, Nowej Kaledonii i Vanuatu – łącznie w jedenastu krajach.

Wpis o tym na blogu Williama Gatesa wzbudził kontrowersje. RAIR Foundation USA pisze:

Gdzie jest roczny, dwu-, pięcio- i dziesięcioletni raport o bezpieczeństwie takiego programu w kontrolowanym środowisku?

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

RAIR Foundation USA, Gates Notes

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY