Wszystko co musisz wiedzieć o kredycie gotówkowym

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Przed związaniem się z bankiem umową warto zastanowić się jakiego kredytu poszukujemy, na jakich warunkach chcemy ubiegać się o pieniądze. Dowiedz się na jakie informacje powinieneś zwrócić uwagę, a nie zaskoczy Cię całkowity koszt kredytu.

1. Dlaczego bierzemy kredyty?

2. Stałe lub zmienne oprocentowanie

3. Kredyt gotówkowy, a kredyt hipoteczny

4. Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania, RRSO

5. Gdzie sprawdzisz swoje szanse na otrzymanie kredytu?

Dlaczego bierzemy kredyty?

Ludzie decydują się na wzięcie kredytu z najróżniejszych powodów. Może to być chęć wyjechania na długie wakacje z całą rodziną, potrzeba umeblowania nowego mieszkania czy remontu pokoju dziennego w domu letniskowym. Niekiedy zmuszają nas do tego niespodziewane sytuacje jak poważna choroba wymagająca leków lub zepsute auto, które trzeba zastąpić nowym.

Szybka pożyczka gotówkowa nie pozwoli nam na pożyczenie większej sumy. Niekiedy większy zastrzyk gotówki jest potrzebny, a jeżeli mamy możliwość żeby całkowita kwota była rozbita to mniej ją odczujemy mimo oprocentowania, które będziemy musieli pokryć w związku z udzieleniem zapomogi.

W zależności od naszych potrzeb możemy zawszeć umowę z bankiem na różne kwoty.

Oferty kredytów gotówkowych różnią się od siebie dlatego warto dokonać dokładnej analizy przed podpisaniem umowy. To, że rata kredytu w jednej placówce jest mniej oprocentowana nie znaczy, że w innej całkowita kwota kredytu nie okaże się niższa.

Musimy być też świadomi, że nie zawsze możemy dostać kredyt gotówkowy, wszystko zależy od naszej zdolności kredytowej.

Stałe lub zmienne oprocentowanie

Banki pozwalają na wybranie stałego lub zmiennego oprocentowania zarówno przy kredytach hipotecznych jak i gotówkowych. Mimo, że od samego oprocentowania nie zależy całkowity koszt kredytu to jednak ma na niego wpływ.

Oprocentowanie zmienne obarczone jest pewnym ryzykiem ponieważ bank nie zapewnia nam braku zmiany wysokości raty. Jest ona zależna od aktualnego poziomu stopy procentowej. W związku z tym rata może się odczuwalnie zmienić od chwili zawarcia umowy kredytu, a oprocentowanie zmienne okaże się niekorzystne.

Oprocentowanie stałe zapewnia nas, że koszty samej raty nie zmienią się. Oprocentowanie kredytu nie zmieni się aż do samego końca jego spłaty. Jednakowoż kredyt gotówkowy stałe oprocentowanie zapewnia rzadziej i przy uwzględnieniu wyższych rat.

Część banków ofiaruje okresowo stałą stopą procentową, która jest zapewniona na pewien przedział czasu np. 7 lat.

Wysokość oprocentowania musi być podana w banku na wniosek klienta. Przed umową kredytową dokładne analizowanie możliwości jest szczególnie ważne.

Kredyt gotówkowy, a kredyt hipoteczny

W przypadku kredytów hipotecznych pieniądze pożyczane są od banku wyłącznie w celu wykupienia nieruchomości lub jej remontu. Kredytu gotówkowego nie ograniczają te zasady. Otrzymane pieniądze na mocy umowy z bankiem możemy przeznaczyć na dowolny cel.

Okres spłaty kredytu hipotecznego zwykle osiąga 25 lat, a pożyczka otrzymana na zasadach hipotecznych jest znacznie wyższa niż w przypadku kredytu gotówkowego.

Kredyt gotówkowy, jest kredytem konsumenckim, posiada górną granicę kwoty pożyczanej przez bank. Nie przekracza ona 255 500. Okres obowiązywania umowy, w którym ma być dokonana spłata, nie przekracza zazwyczaj 10 lat.

Jednocześnie przy mniejszych możliwościach jakie dają kredyty gotówkowe łatwiej można je otrzymać choćby nawet ze względu na to, że całkowita kwota pożyczki jest dużo niższa. Jednak również w tym przypadku należy udowodnić swoją zdolność kredytową żeby otrzymać kredyt gotówkowy.

Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania, RRSO

Wysokość raty będzie zależna od wysokości RRSO. Mimo tego, większe RRSO czasem jest lepszym wyjściem dla kredytobiorcy ponieważ, często wiąże się z umową, którą możemy dużo szybciej zawrzeć. Czas ma tu znaczenia ponieważ wartość pieniądza jest zmienna.

RRSO uwzględnia wartość pieniądza w czasie zawarcia umowy. Więc obliczana przez nas całkowita kwota kredytu może być różna. Wiąże się to z oprocentowaniem zmiennym oraz dodatkowymi opłatami, które mogą zostać wprowadzone w okresie obowiązywania spłaty kredytu.

Prawo wymaga od każdego banku by RRSO było podliczane po dodaniu do siebie wszystkich kredytowanych kosztów obowiązujących w chwili zawarcia umowy.

Gdzie sprawdzisz swoje szanse na otrzymanie kredytu?

Jeżeli nie jesteś pewien decyzji kredytowej swojego banku skorzystaj z rankingów, które przedstawiają stopień szansy na otrzymanie kredytu. Algorytm powstaje przez analizę sytuacji rynkowej i obserwację tego, które banki najczęściej udzielały kredytu.

Kalkulator rat kredytu jest również pomocny w podejmowaniu decyzji. Określamy w nim kwotę kredytu, okres spłaty oraz oprocentowanie, a system po przeliczeniu pokazuje nam zestawienie banków oferujących te warunki. W zestawieniach zobaczysz propozycje jakie umożliwia Alior Bank, PKO Bank Polski czy Santander Consument Bank.

Obliczeń dokonasz zarówno kiedy interesuje Cię kredyt konsumencki, kredyt konsolidacyjny lub chcesz sprawdzić jakie możliwości daje oferta kredytów hipotecznych. Po tym jak kalkulacja została dokonana zobaczysz, która z ofert będzie dla Ciebie najdogodniejsza.

Dzięki kalkulatorom oszczędzisz czas na żmudnym szukaniu na własną rękę.

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY