Południowokoreańska misja kosmiczna. Orbiter Danuri w drodze na Księżyc

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Korea Płd. wysłała na Księżyc orbiter Danuri

Południowokoreańska misja na Księżyc / Fot. PAP/EPA/Jeon Heon-Kyun. Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

Korea Południowa rozpoczęła swoją pierwszą misję księżycową. Statek orbitalny Danuri. Został on wyniesiony przez amerykańską rakietę Falcon 9 firmy SpaceX. Po nawiązaniu kontaktu z obsługą naziemną wyruszył w drogę na Księżyc.
  • W piątek nad ranem czasu południowokoreańskiego została wystrzelona misja kosmiczna Danuri.
  • Korea Południowa za pomocą Falcona 9 wystrzeliła w kierunku Księżyca orbiter.
  • Według pierwotnych założeń misja wokół Srebrnego Globu ma potrwać 4,5 miesiąca.
  • Jeszcze w lipcu Koreańczycy zdołali wystrzelić na orbitę swoją własną rakietę Nuri.
  • Zobacz także: Lublin. Stoisko z warzywami i owocami. Dzieci uczą się przedsiębiorczości

Orbiter księżycowy nawiązał połączenie z anteną NASA w Australii około godz. 9.40 rano czasu południowokoreańskiego. Komunikacja nastąpiła około 90 minut po starcie rakiety z przylądka Canaveral w amerykańskim stanie Floryda

– poinformowała agencja Yonhap.

Południowokoreańskie ministerstwo nauki poinformowało następnie, że Danuri z powodzeniem wszedł na zakładaną trajektorię balistyczną. Jego podróż na Księżyc ma potrwać 4,5 miesiąca.

Czytaj więcej: 50 stopniowe upały w Iraku. Pracownicy odesłani do domów

Pierwsza taka misja Korei Południowej

Nazwa Danuri w języku koreańskim nawiązuje do sformułowania “cieszyć się Księżycem”. To pierwsza misja w historii programu kosmicznego Korei Płd., w ramach której pojazd wysyłany jest poza orbitę Ziemi.

Orbiter ma zacząć pracować w grudniu i przez rok prowadzić między innymi pomiary terenu, sił magnetycznych i promieniowania gamma na powierzchni Księżyca. Ma również określić potencjalne miejsca lądowania dla przyszłych misji księżycowych.

Jak dotąd tylko sześciu państwom i blokom – USA, Chinom, Japonii, Indiom, UE i ZSRR – udało się przeprowadzić misje eksploracji Księżyca przy pomocy lądowników lub orbiterów. Jeśli w grudniu Danuri dotrze na orbitę, Korea Płd. stanie się siódmym takim państwem.

W lipcu Korea Południowa wystrzeliła własnej produkcji rakietę kosmiczną Nuri, stając się tym samym siódmym państwem w historii, któremu udało się opracować rakietę zdolną do wyniesienia na orbitę satelity o masie powyżej 1 tony.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

pch24.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY