78 rocznica Rzezi Woli. Tylko przez 3 dni Niemcy wymordowali 65 tys. polskich cywili

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Ofiary Rzezi Woli

Ofiary Rzezi Woli / Fot. Wikimedia Commons

5 sierpnia Niemcy rozpoczęli ludobójstwo Polaków, mieszkańców warszawskiej dzielnicy Wola, Przez 3 dni, od 5 do 7 sierpnia, niemieccy zbrodniarze w sadystyczny sposób wymordowali 65.000 Polaków. Zbrodniarze odpowiedzialni za ludobójstwo na Woli pozostali po wojnie bezkarni, podobnie jak i setki tysięcy innych niemieckich zbrodniarzy, którzy robili kariery w powojennych Niemczech.

Dziś Polska jest szkalowana i nieustannie atakowana przez wnuków nazistowskich niemieckich zbrodniarzy, którzy z Unii Europejskiej zrobili instrument niemieckiego imperializmu. Szokować może też to, że na tle zainteresowania zbrodnią na Wołyniu zbrodnia na Woli jest nieznana – na jedną książkę o Woli przypada pewnie kilkadziesiąt książek o Wołyniu, podobnie z artykułami i materiałami w internecie. Pomimo że ofiar 3 dni na Woli było 60.000, a zbrodni nazistów ukraińskich przez 8 lat (od 1939 do 1948) do 150.000, są w Polsce ludzie, którzy twierdzą, że Wołyń nie można z niczym równać.

Zobacz także: USA: Franciszkanin aresztowany za pomoc bliźnim [+WIDEO]

65.000 Polaków zamordowanych przez 3 dni

Szacuje się, że 78 lat temu, tylko 5 sierpnia Niemcy zamordowali 45.500 polskich cywilów, 6 sierpnia 10.000, 7 sierpnia 3.800. W sumie Niemcy wymordowali 65.000 Polaków – mężczyzn, kobiet i dzieci. Polacy byli rozstrzeliwani albo wysadzani granatami — gdy Polacy byli zgromadzeni w piwnicach służących za schrony, Niemcy wrzucali do pomieszczenia granat, i wysadzali cywilów. Po pacyfikacji dziesiątki tysięcy zwłok pomordowanych Niemcy spali na gigantycznych stosach – po wyjściu Niemców z Warszawy zabezpieczono 12 ton popiołów pomordowanych i spalonych Polaków.

Rzeź Woli dokonana została na podstawie ustnego polecenia Adolfa Hitlera, który w odwecie za Powstanie Warszawskie nakazał wymordowanie wszystkich Polaków i zniszczenie całego miasta. Podobnie brzmiały rozkazy i innych dowódców niemieckich (przezornie Niemcy nie wydawali rozkazów ludobójstwa na papierze). Ludobójstwo dokonane na Woli nie było jakimś ekscesem, tylko zaplanowanym i metodycznym działaniem, którego celem była eksterminacja narodu polskiego.

Największa masakra ludności cywilnej dokonana jednorazowo w jednym miejscu w czasie II wojny światowej

Była to największa masakra ludności cywilnej dokonana jednorazowo w jednym miejscu w czasie II wojny światowej. Według relacji Niemcy znajdowali przyjemność w mordowaniu Polaków. Cześć Polek została zgwałcona i zamordowana. Jedną z perwersyjnych przyjemności Niemców było delektowanie się cierpieniem rodzin ofiar, najpierw brutalnie zamordowano dziecko, by matka widziała cierpienia umierającego zmasakrowanego dziecka, a potem matkę – dzieci żywcem wrzucano do płonących domów. Mordowano matki na oczach dzieci, by po tym, jak dzieci widziały śmierć matki, je zabić.

Zbrodni na Woli dokonali głównie Niemcy, niemieccy żołnierze, niemieccy policjanci i niemieccy żandarmi sprowadzeni z terenów ziem zachodnich – zbyt starzy Niemcy by wysłano ich na front. Wspierali ich Niemców i przedstawiciele innych nacji z SS (w tym pułk specjalny SS „Dirlewanger”, Brygada Szturmowa SS RONA — Rosyjskiej Wyzwoleńczej Armii Ludowej złożonej z Rosjan i Białorusinów, oraz dwa bataliony azerbejdżańskie złożone z jeńców z Armii Czerwonej).

Ofiarami byli cywile niebiorący udziału w walkach

Niemcy na Woli zabili prawie 70.000 Polskich cywilów, zniszczyli 81% budynków. Oprócz mordowania, niszczenia mienia, Niemcy dokonywali rabunków, zrabowane rzeczy przesyłali swoim rodzinom w Niemczech. Ludobójstwo na Woli dokonane było nie na biorących udział w Powstaniu Warszawskim powstańcach, a na cywilach niebiorących udział w walkach. Nie na terenie objętym walkami, ale na terenie, który cały czas był pod kontrolą Niemców. Ofiary były całkowicie zaskoczone nagłym ludobójstwem dokonanym przez Niemców.

W czasie Powstania Warszawskiego Niemcy zabili od 18.000 do 23.000 (licząc 5.000 zaginionych) powstańców biorących udział w walkach. 25.000 powstańców zostało rannych. Maksymalne szacunki zamordowanych przez Niemców w czasie Powstania Warszawskiego cywilów mówią o 200.000.

Zbrodniarze pozostali bezkarni

Żaden ze sprawców ludobójstwa nie został po wojnie ukarany. Mityczna denazyfikacja w Niemczech dotknęła tylko niewielu spośród rzeszy niemieckich zbrodniarzy. Wielu z nich po wojnie zrobiło kariery. Po wojnie władze komunistyczne ziem polskich nie wykazywały zbytniego zainteresowania ściganiem niemieckich zbrodniarzy i pamięcią o pomordowanych Polakach. Dziś spadkobiercy niemieckich nazistów śmią pouczać Polaków na temat demokracji i starają się przypisywać odpowiedzialność za holocaust na Polaków.

Historia Polski to dzieje martyrologii narodu polskiego. W czasie II wojny światowej miliony Polaków zostało zamordowanych głównie przez Niemców i Rosjan. Dziesiątki i setki tysięcy wymordowali Ukraińcy, Litwini, Żydzi. Dziś właściwie się o nich nie pamięta.

Historie zbrodni na Woli można poznać z książki (wydanej przez wydawnictwo Demart) „Rzeź Woli. Zbrodnia nierozliczona” autorstwa Piotra Gursztyna, który w swej pracy stara się przełamać zmowę milczenia wobec zbrodni dokonanej przez Niemców i podległe Niemcom oddziały innych nacji.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY