- W Nowym Jorku odbyła się konferencja z okazji 50. rocznicy podpisania Układu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej.
- Sekretarz generalny ONZ António Guterres powiedział, że świat stoi w obliczu „niebezpieczeństwa nuklearnego niewidzianego od szczytu zimnej wojny”.
- “Prawie 13 000 broni jądrowej znajduje się obecnie w arsenałach na całym świecie” – oznajmił.
- Zobacz też: Pelosi na Tajwanie w parlamencie Republiki Chińskiej. “Większe możliwości dla amerykańsko-tajwańskiej współpracy gospodarczej”
Świat stoi w obliczu „niebezpieczeństwa nuklearnego niewidzianego od szczytu zimnej wojny” i „tylko jedno nieporozumienie” dzieli nas od katastrofy nuklearnej, powiedział sekretarz generalny ONZ António Guterres na konferencji z okazji 50. rocznicy podpisania traktatu o zakazie broni jądrowej.
Do tej pory mieliśmy niezwykłe szczęście, ale szczęście nie jest strategią ani tarczą przed napięciami geopolitycznymi, które przeradzają się w konflikt nuklearny. Jedna błędna kalkulacja dzieli nas od zagłady nuklearnej.
Spotkanie delegatów, które odbyło się w siedzibie ONZ w Nowym Jorku, było od 2020 roku kilkakrotnie przekładane z powodu “pandemii Covid-19”. Potrwa do 26 sierpnia. Guteres powiedział, że konferencja ONZ była „szansą na wzmocnienie” Układu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej w obliczu rosnących napięć na Ukrainie, na Półwyspie Koreańskim i na Bliskim Wschodzie.
“Jedyna gwarancja”
Wyeliminowanie broni jądrowej jest jedyną gwarancją, że nigdy nie zostanie ona użyta.
Dodał, że odwiedzi Hiroszimę w rocznicę ludobójstwa na japońskich cywilach dokonanej przez Stany Zjednoczone Ameryki 6 sierpnia 1945 roku.
Prawie 13 000 broni jądrowej znajduje się obecnie w arsenałach na całym świecie. Wszystko to w czasie, gdy ryzyko proliferacji rośnie, a mechanizmy obronne zapobiegające eskalacji słabną.
W styczniu pięciu stałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ – Stany Zjednoczone, Chiny, Rosja, Wielka Brytania i Francja – zobowiązały się zapobiec dalszemu gromadzeniu broni jądrowej.
Na ostatniej konferencji przeglądowej w 2015 r. strony nie mogły dojść do porozumienia w kwestiach merytorycznych.
Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com
Remix News