Sekretarz generalny ONZ: Jedno nieporozumienie dzieli nas od nuklearnej zagłady

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Pixabay

Świat stoi w obliczu „niebezpieczeństwa nuklearnego niewidzianego od szczytu zimnej wojny" - rzekł António Guterres.

Świat stoi w obliczu „niebezpieczeństwa nuklearnego niewidzianego od szczytu zimnej wojny” i „tylko jedno nieporozumienie” dzieli nas od katastrofy nuklearnej, powiedział sekretarz generalny ONZ António Guterres na konferencji z okazji 50. rocznicy podpisania traktatu o zakazie broni jądrowej.

Do tej pory mieliśmy niezwykłe szczęście, ale szczęście nie jest strategią ani tarczą przed napięciami geopolitycznymi, które przeradzają się w konflikt nuklearny. Jedna błędna kalkulacja dzieli nas od zagłady nuklearnej.

Spotkanie delegatów, które odbyło się w siedzibie ONZ w Nowym Jorku, było od 2020 roku kilkakrotnie przekładane z powodu “pandemii Covid-19”. Potrwa do 26 sierpnia. Guteres powiedział, że konferencja ONZ była „szansą na wzmocnienie” Układu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej w obliczu rosnących napięć na Ukrainie, na Półwyspie Koreańskim i na Bliskim Wschodzie.

“Jedyna gwarancja”

Wyeliminowanie broni jądrowej jest jedyną gwarancją, że nigdy nie zostanie ona użyta.

Dodał, że odwiedzi Hiroszimę w rocznicę ludobójstwa na japońskich cywilach dokonanej przez Stany Zjednoczone Ameryki 6 sierpnia 1945 roku.

Prawie 13 000 broni jądrowej znajduje się obecnie w arsenałach na całym świecie. Wszystko to w czasie, gdy ryzyko proliferacji rośnie, a mechanizmy obronne zapobiegające eskalacji słabną.

W styczniu pięciu stałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ – Stany Zjednoczone, Chiny, Rosja, Wielka Brytania i Francja – zobowiązały się zapobiec dalszemu gromadzeniu broni jądrowej.

Na ostatniej konferencji przeglądowej w 2015 r. strony nie mogły dojść do porozumienia w kwestiach merytorycznych.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Remix News

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY