Chirurdzy rozdzielili bliźnięta połączone mózgami przy użyciu wirtualnej rzeczywistości

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Canva

Wspaniale jest zobaczyć anatomię i wykonać operację, zanim faktycznie narazisz dzieci na jakiekolwiek ryzyko - powiedział jeden z chirurgów.
  • Trzyletnie brazylijskie bliźniaki Bernardo i Arthur urodzili się z craniopagus, tzn. ze zrośniętymi mózgami.
  • Był to pierwszy przypadek, w którym chirurdzy z wielu krajów spotkali się na cyfrowej sali operacyjnej i przećwiczyli tę procedurę razem.
  • Chirurdzy współpracowali z inżynierami VR, aby stworzyć doskonałe cyfrowe modelowanie anatomii splątanych chłopców.
  • Zobacz też: MAE: Rekordowe zużycie węgla na świecie

Chirurdzy właśnie pomyślnie zakończyli jedną z najbardziej skomplikowanych separacji bliźniąt syjamskich, jakie kiedykolwiek zarejestrowano – za pomocą wirtualnej rzeczywistości. Trzyletnie brazylijskie bliźniaki Bernardo i Arthur urodzili się z craniopagus, tzn. ze zrośniętymi mózgami. Jak donosi BBC, ten stan jest szczególnie rzadki i, co być może nie dziwi, wyjątkowo trudny do leczenia.

W rzeczywistości chirurdzy zawiedli już przy wielokrotnych próbach odłączenia chłopców, co doprowadziło do nagromadzenia tkanki bliznowatej, co jeszcze bardziej zmniejszyło nadzieję na udaną separację. Aby przeciwstawić się licznym przeszkodom, jakie stwarza natura czaszki, a także rozległym bliznowaceniem, zespół chirurgów – który dzięki wykorzystaniu technologii VR składał się z lekarzy z całego świata – wykorzystał VR jako narzędzie do ograniczania ryzyka i przewidywania wyników.

Wykorzystując skany MRI i CT, chirurdzy współpracowali z inżynierami VR, aby stworzyć doskonałe cyfrowe modelowanie anatomii splątanych chłopców. W ten sposób nie tylko mogli „zajrzeć” do zrośniętych mózgów bliźniaków, ale także mieli możliwość wypróbowania różnych technik chirurgicznych.

Wpierw symulacja, potem operacja

Chociaż nie jest to pierwszy raz, kiedy VR została wykorzystana w procesie oddzielania dzieci, Noor ul Owase Jeelani (jeden z chirurgów) wyjaśnił PA Media, że ​​był to pierwszy przypadek, w którym chirurdzy z wielu krajów spotkali się na cyfrowej sali operacyjnej i przećwiczyli tę procedurę razem.

Wspaniale jest zobaczyć anatomię i wykonać operację, zanim faktycznie narazisz dzieci na jakiekolwiek ryzyko.

Operacja w warunkach rzeczywistych trwała 27 godzin i obejmowała łącznie ponad 100 osób z personelu medycznego. Dzięki Bogu wszystko poszło zgodnie z planem, i bliźniacy podobno dobrze się regenerują. Powodzenie operacji może otworzyć drzwi do zastosowania VR w wielu innych interwencjach chirurgicznych.

Warto wspomnieć, że pierwszym chirurgiem, który skutecznie rozdzielił bliźnięta syjamskie połączone głowami, był Benjamin Carson. Ten czarnoskóry Amerykanin konkurował z Donaldem Trumpem o urząd prezydenta USA, opowiadając się za życiem oraz proponując powrót do dziesięciny jako podatku.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Futurism.com

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY