Siewiereniuk – Maciorowska: Przekop Mierzei Wiślanej to strategiczna inwestycja [NASZ WYWIAD]

TYLKO U NAS
Dodano   1
  LoadingDodaj do ulubionych!
Agnieszka Siewiereniuk - Maciorowska

Agnieszka Siewiereniuk - Maciorowska / Fot. YouTube

"Przekop Mierzei Wiślanej to kolejny krok w uniezależnieniu się od Rosji" - mówiła w Dniu na żywo w MN Agnieszka Siewiereniuk - Maciorowska z Gazety Współczesnej i Kuriera Porannego.

Zobacz także: Obajtek zapowiada obniżkę cen paliwa. “Będzie niewielka wakacyjna promocja”

Rosjanie kontrolowali polską żeglugę

“Musieliśmy pytać Rosjan o pozwolenie na wpłynięcie na polskie wody terytorialne. Musieliśmy zgłaszać również, co jest przewożone. Rosjanie mieli pełną kontrolę nad tym, co przepuszczają i to, co do Polski wpływa. To było kompletnie nie do pojęcia, przez wiele lat nikt nie interesował się, żeby to zmienić” – mówiła Siewiereniuk – Maciorowska.

Strategiczna inwestycja

“To jedna ze strategicznych inwestycji, które zostały podjęte. Trwają prace wykończeniowe, odbyły się próbne kursy, które się udały. Jest szereg inwestycji, na pewno jedną z nich jest zapora na granicy polsko – białoruskiej. Już w 2015 roku były minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel mówił o potrzebie budowy takiej zapory, muru, w związku z dużym problemem z ASF. Wówczas okazało się, że do naszych lasów podrzucane były chore zwierzęta. Pojawił się też inny problem – wojny hybrydowej, realizowanej przez Białoruś, poprzez dostarczanie nielegalnych imigrantów i próby zdestabilizowania państwa polskiego. Kolejna rzecz – za czasów ministra Klicha została zlikwidowana dywizja przy Przesmyku Suwalskim. To strategiczny punkt, bo jeśli zajęliby go Rosjanie, to Litwa i Łotwa byłyby odcięte, a Polska byłaby bardzo zagrożona. Teraz się to odmieniło” – dodała.

Uroczyste otwarcie 17 września

“To bardzo ważna data w historii naszego kraju, 17 września to data napaści Związku Sowieckiego w 1939 roku. Polska straciła wtedy dostęp do swoich wód terytorialnych w okolicach Elbląga. Data jest symboliczna” – komentowała dziennikarka.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY