Kalendarium Patriotyczne Mediów Narodowych od 20 do 26 czerwca: demonstracje, pikiety, spotkania

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Pixabay

Piękna pogoda nie usprawiedliwia braku aktywności patriotycznej. Nic nie stoi na przeszkodzie, by pogodzić grilla, plażowanie, czy wycieczki z aktywnością patriotyczną – tym bardziej że oferta patriotycznych imprez jest szokująco mała – podczas gdy tęczowi organizują w całej Polsce swoje parady, środowiska patriotyczne są bezczynne.

Zobacz także: Węgrzy potrafią skorzystać z weta. Zablokowano unijną dyrektywę nakładającą podatki od korporacji

20 czerwca – poniedziałek

Z okazji obchodzonego po raz pierwszy w historii Dnia Pamięci Powstań Śląskich Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach wraz z Towarzystwem Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich oraz Parafią Niepokalanego Poczęcia NMP zapraszają na uroczystość odsłonięcia Pomnika Orląt i Kadetów Lwowskich, która odbędzie się 20 czerwca 2022 r. na placu ks. Emila Szramka 1 w Katowicach. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 9:00 mszą świętą pod przewodnictwem arcybiskupa metropolity lwowskiego Mieczysława Mokrzyckiego. Po jej zakończeniu nastąpi odsłonięcie i poświęcenie pomnika.

Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach zaprasza na uroczystość oznaczenia znakiem pamięci „Tobie Polsko” grobu powstańców śląskich śp. ppor. Elżbiety i śp. plut. Franciszka Lubosów. Wydarzenie z udziałem rodziny powstańców, władz samorządowych, przedstawicieli Muzeum Miejskiego w Gliwicach, młodzieży szkolnej oraz przedstawicieli Instytutu Pamięci Narodowej, odbędzie się 20 czerwca 2022 r. o godz. 11:00 na cmentarzu parafialnym pw. św. Antoniego w Gliwicach Wójtowej Wsi.

21 czerwca – wtorek

Serdecznie zapraszamy Państwa na dyskusję wokół najnowszej książki prof. Sławomira Cenckiewicza „Agentura”. Rozmowę z autorem przeprowadzi dr Paweł Piotr Warot, dyrektor Oddziału IPN w Gdańsku. Spotkanie z autorem obędzie się 21 czerwca (wtorek) 2022 r. o godzinie 18.00 w historycznej Sali BHP w Gdańsku. Wstęp wolny.

Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Łodzi, Klub Historyczny im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” w Łodzi oraz Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi zapraszają we wtorek 21 czerwca 2022 r. o godz. 12.30 do sali konferencyjnej WBP (ul. Gdańska 100/102, II piętro) na prezentację najnowszego komiksu wydanego przez Oddział IPN w Łodzi pt. Operacja „Dorsze”. Z wykładem „Ratowanie jeńców alianckich w czasie II wojny światowej (Operacja »Dorsze«) i wykorzystanie najnowszej powieści graficznej Oddziału IPN w Łodzi w nauczaniu historii” wystąpi Artur Ossowski, naczelnik pionu edukacyjnego łódzkiego IPN.

22 czerwca – środa

Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach wraz z Urzędem Gminy Lyski zaprasza na uroczystość oznaczenia grobu powstańca śląskiego śp. ppor. Hermana Masarczyka znakiem pamięci „Tobie Polsko”. Wydarzenie z udziałem rodziny powstańca, władz samorządowych, młodzieży szkolnej oraz przedstawicieli Instytutu Pamięci Narodowej, odbędzie się 22 czerwca 2022 r. o godz. 11:00 na cmentarzu parafialnym pw. Matki Bożej Różańcowej w Zwonowicach przy ul. Sumińskiej.

22 czerwca 2022 r. o godz. 12.00 w Przystanku Historia – Centrum Edukacyjnym IPN w Katowicach im. Henryka Sławika, ul. Św. Jan 10, 3 piętro odbędzie się sesja popularnonaukowa „Koniec i początek. Lato 1922 roku na Górnym Śląsku 22 czerwca 2022 roku”. Podczas konferencji dr Mirosław Węcki (Uniwersytet Śląski w Katowicach, IPN Katowice) zaprezentuje publikacje wydane w ramach Oddziałowego Projektu Badawczego „Powstania śląskie 1919-1921”. W programie panel dyskusyjny (moderacja dr Mirosław Węcki) z udziałem: dr. hab. Grzegorza Bębnika (IPN Katowice), dr. hab. Piotra Pałysa (Instytut Śląski w Opolu), dr. Bernarda Linka (Instytut Śląski w Opolu) i dr. Sebastiana Rosenbauma (IPN Katowice). Publikacje przygotowane w związku z 100. rocznicą objęcia części Górnego Śląska przez Rzeczpospolitą: „Rok 1920 na Górnym Śląsku. Alianci – kampania plebiscytowa – powstanie” red. Z. Gołasz, S. Rosenbaum, „Atlas Górnego Śląska 1919-1922. Wybór źródeł kartograficznych” oprac. G. Bębnik, M. Mączka, S. Rosenbaum, M. Węcki, oraz Wojciech Korfanty, „Górny Śląsk to wielka rzecz”. Wystąpienia na forum Sejmu Śląskiego I kadencji (1922-1929), red. S. Rosenbaum, M. Węcki.

Spotkanie z cyklu „Archiwalne środy” w Centrum Edukacyjnym „Przystanek Historia” IPN w Krakowie (ul. Dunajewskiego 8) odbędzie się 22 czerwca 2022 r. (godz. 18). Temat wykładu pracownika krakowskiego Archiwum IPN Piotra Kuruca brzmi: „»Jawor«, »Szerszeń« i inni. O żołnierzach AK z Rudawy w 30. rocznicę ujawnienia depozytu broni”. Spotkanie poprowadzi Rafał Dyrcz, naczelnik archiwum. Wstęp wolny. Transmisja na Facebooku krakowskiego IPN

Konrad Doberschuetz – wildzianin z urodzenia, brawurowy żołnierz AK i WSGO „Warta”, więzień NKWD i UB, a także niezwykle utalentowany dziennikarz i poeta. W 1959 roku został skazany na 3 lata więzienia za twórczość „szkalującą ustrój demokratyczno-ludowy PRL”. Pisał m.in. o Katyniu, Poznańskim Czerwcu 1956 i sowieckiej interwencji na Węgrzech. Historia jego oporu wobec komunistycznej dyktatury wciąż pozostaje mało znana. Poznański Oddział Instytutu Pamięci Narodowej od pewnego czasu czyni starania, aby ów stan rzeczy zmienić. Wydarzenie poprzedzi o godz. 15:00 odsłonięcie tablicy upamiętniającej Konrada Doberschuetza na froncie kamienicy, w której mieszkał przy ul. 28 Czerwca 1956, nr 115. Wstęp na wydarzenie jest wolny. Zapraszamy do Centrum Edukacyjnego IPN w Poznaniu – „Przystanek Historia”, które mieści się przy ul. Dąbrowskiego 29 w środę 22 czerwca 2022 r. o godz. 17:00.

23 czerwca – czwartek

Klub imienia Romana Dmowskiego zaprasza na wykład ks. Leszka Królikowskiego IBP (duszpasterza w Duszpasterstwie Wiernych Tradycji Łacińskiej Archidiecezji Częstochowskiej) pt. „Działalność ks. Józefa Tiso na Słowacji”. Spotkanie odbędzie się 23 czerwca (czwartek) o 18:30 w lokalu przy ul. Próchnika 1 lok. 321 (Stowarzyszenie Pamięci NSZ — domofon nr 88).

Dr Karol Nawrocki, Prezes Instytutu Pamięci Narodowej zaprasza na Koncert pieśni patriotycznych, który odbędzie się 23 czerwca 2022 r. o godz. 18.00 w studiu im. Jerzego Haralda w Polskim Radiu Katowice, przy ul. Ligonia 29. Transmisja live do obejrzenia na stronie internetowej www.radio.katowice.pl. Wstęp za zaproszeniami!

24 czerwca – piątek

Niklot zaprasza na wykład redaktora Marka Budzisza na temat: „Geostrategiczne skutki wojny rosyjsko-ukraińskiej”. 17.00 Warszawski Dom Technika NOT, sala C, ul. Czackiego 3/5 – V piętro

25 czerwca – sobota

Krucjata Młodych — TFP i Polska Katolicka, nie Laicka zapraszają na Różaniec zadośćuczynienia za Paradę Równości, czyli wydarzenie publicznie promujące sodomię, czyli grzechy seksualne przeciwko naturze. 15:00 przed Bazyliką św. Krzyża w Warszawie, Krakowskie Przedmieście 3

Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach wraz z Urzędem Miasta Lubliniec zapraszają na uroczystość oznaczenia grobu powstańca śląskiego śp. Franciszka Przybycina znakiem pamięci „Tobie Polsko”. Wydarzenie z udziałem rodziny powstańca, władz samorządowych, kombatantów, młodzieży szkolnej, harcerzy oraz przedstawicieli Instytutu Pamięci Narodowej, odbędzie się 25 czerwca 2022 r. o godz. 11:00 na cmentarzu parafialnym pw. św. Mikołaja w Lublińcu przy ul. Plebiscytowej.

O zbliżających się wydarzeniach proszę informować Jana Bodakowskiego np. za pośrednictwem Facebooka.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY