Kalus z Ruchu Narodowego: UE wykracza poza swoje kompetencje [NASZ WYWIAD]

TYLKO U NAS
Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Jakub Kalus

Jakub Kalus, członek zarządu Ruchu Narodowego, biuro prawne Konfederacji Wolność i Niepodległość. / Fot. Jakub Kalus.

O nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym, działaniach organów Unii Europejskiej względem Polski, zmianach w sądownictwie proponowanych przez Ruch Narodowy oraz Konfederację, w rozmowie z Piotrem Motyką, specjalnie dla Mediów Narodowych, mówi Jakub Kalus, członek zarządu Ruchu Narodowego, biuro prawne Konfederacji Wolność i Niepodległość.

Zobacz także: Ksiądz – narodowiec rektorem UW? Prof. Żaryn o ks. bp. Antonim Szlagowskim [NASZ WYWIAD]

Piotr Motyka: Jak Pan ocenia nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym?

Jakub Kalus: Nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym pod presją Brukseli to kompromitacja rządu PiS. Sprawdziły się najczarniejsze scenariusze, przed którymi przestrzegała Konfederacja, w których szantaż finansowy, stosowany przez UE, doprowadził do ingerencji w kompetencje zastrzeżone wyłącznie dla państw narodowych. Rozwiązaniem problemów, które zafundowała nam „banda czworga”, jest wprowadzenie ław przysięgłych – tak, aby sędziowie nie orzekali we własnej sprawie. Izba dyscyplinarna, w której ława przysięgłych decydowałaby o ustaleniu deliktu przez konkretnego sędziego, podniosłaby zaufanie do wymiaru sprawiedliwości. Takie poprawki zaproponowała Konfederacja, jednak zostały one wspólnie odrzucone przez większość rządzącą i totalną opozycję.


Piotr Motyka: Jak Polska powinna reagować na działania organów Unii Europejskiej?

Jakub Kalus: Polska nie powinna ulegać szantażowi Unii Europejskiej. To UE wykracza poza swoje kompetencje. Co więcej, UE wykorzystuje mechanizm warunkowości, na który zgodził się Mateusz Morawiecki, aby dodatkowo upokorzyć Polaków w prowadzonej przez siebie, brudnej grze. Oczywiście, pieniądze z eurodługu, który będziemy spłacać do 2058 roku, po prostu się nam należą. Jednak nie powinniśmy w zamian za zwrot środków z Funduszu Zadłużenia i europodatków wyprzedawać kolejnych połaci naszej suwerenności.

Piotr Motyka: Jakie propozycje zmian w sądownictwie przedstawia Ruch Narodowy oraz Konfederacja?

Jakub Kalus: Konfederacja ma szereg kompleksowych rozwiązań, które uczynią polski wymiar sprawiedliwości szybki i sprawiedliwy. Rozwiązaniem obecnych sporów personalnych w koteriach sędziowskich są reset konstytucyjny i  wprowadzenie czynnika społecznego do sądownictwa: w postaci ław przysięgłych, czy sądów pokoju. Prawdziwa reforma sądownictwa nie powinna jednak sprowadzać się wyłącznie do personaliów. Postulujemy  zdecydowane usprawnienie procedur: skrócenie terminów na wykonywanie czynności sądowych, aby wyrok w pierwszej instancji mógł zapaść w miesiąc, parametryzację, informatyzację i automatyzację procedur. Dopuszczenie czynnika społecznego do orzekania w drobnych sprawach życia codziennego spowodowałoby rozładowanie ilości spraw przypadających na jednego sędziego. Z kolei przekazanie do rozpoznania ławom przysięgłych spraw budzących największe zainteresowanie medialne (np. brutalnych zbrodni, spraw politycznych, medialnych, czy właśnie dyscyplinarnych prowadzonych wobec sędziów) przybliżyłoby przeciętnego Polaka do wymiaru sprawiedliwości i pomogłoby w budowaniu zaufania do tych instytucji. 

Piotr Motyka: Życzę powodzenia i serdecznie dziękuję za ciekawy wywiad, Bóg zapłać!

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY