Małpia ospa nie zagraża Polsce? Andrusiewicz uspokaja: “Nie stanowi zagrożenia epidemicznego”

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
nowy wariant koronawirusa

We Francji odkryto nowy wariant koronawirusa. / Fot. pixabay.com

Rzecznik ministerstwa zdrowia Wojciech Andrusiewicz zapewnił, że resort panuje nad sytuacją i obserwuje rozwój kolejnych przypadków zakażeń małpią ospą w Europie. Wirus nie stanowi również zagrożenia epidemicznego. Ponadto, dzięki rozporządzeniu ministra Adama Niedzielskiego wirus został wpisany na listę chorób zakaźnych.
  • Podczas piątkowej konferencji prasowej rzecznik ministerstwa zdrowia Wojciech Andrusiewicz przedstawił sytuację w związku z wirusem małpiej ospy.
  • Zapewnił on, że resort działa z wyprzedzeniem i na bieżąco monitoruje nowe przypadki w Europie i na świecie.
  • Opracowano już odpowiednią metodę leczenia oraz zakupu szczepionek dla personelu medycznego.
  • Za sprawą rozporządzenia ministra Adama Niedzielskiego małpia ospa została wpisana do rejestru chorób zakaźnych.
  • Andrusiewicz podkreślił również, że na obecną chwilę wirus nie stanowi zagrożenia epidemicznego.
  • Zobacz także: Rosyjski polityk bełkocze jak w psychiatryku: “Ludzie, jeśli wy nas zmusicie do użycia broni nuklearnej…”[+WIDEO]

Działamy z wyprzedzeniem, przygotowaliśmy rozwiązania prawne, które pozwolą nam na bieżąco monitorować sytuację i izolować osoby podejrzane o zakażenie. Mamy opracowany model badania, procedury postepowania i zakup szczepionek dla personelu medycznego, który może mieć kontakt z zakażeniem

– uspokajał opinię publiczną rzecznik ministerstwa zdrowia.

W związku z sytuacją w Europie, minister Adam Niedzielski podpisał trzy stosowne rozporządzenia prewencyjne, które pomogą zapobiec ewentualnej epidemii małpiej ospy.

To działanie stricte prewencyjne, którego celem jest m.in. monitorowanie możliwych przypadków

– dodał Wojciech Andrusiewicz.

Pierwsze z rozporządzeń włącza małpia ospę do wykazu chorób zakaźnych. Kolejne wprowadza obowiązek raportowania do stacji sanitarno-epidemiologicznych przez szpitale i przychodnie każdego podejrzanego przypadku, który może być małpią ospą.

Ostatnie zaś rozporządzenie dotyczy obowiązku izolacji i hospitalizacji osób zakaźnych, które ma pomóc w szybkim stłumieniu zjawiska.

Czytaj więcej: Hanna Gronkiewicz-Waltz: Chciałabym zostać honorową obywatelką Warszawy

Ministerstwo zdrowia panuje nad sytuacją?

Rzecznik zapowiedział, że jeszcze w piątek opublikowana zostanie informacja opracowana przez ekspertów chorób zakaźnych we współpracy z Głównym Inspektoratem Sanitarnym oraz instrukcja dla placówek medycznych, dotycząca pobierania i przekazywania próbek materiału do badania.

Na dzisiaj w polskich szpitalach nie funkcjonują testy wykrywające ze stuprocentową pewnością, że mamy do czynienia z ospą małpią, lecz kwalifikują każdy przypadek do grona chorób, wśród których jest ospa małpia. NIZP-PZH dysponuje możliwościami przeprowadzenia testów potwierdzającego w 100 proc., że mamy do czynienia z tą chorobą. Stąd ta instrukcja i zalecenia. 

W niedługim czasie zapewne testy te będą dostępne również w szpitalach. Uspokajam, że na dziś małpia ospa nie stanowi żadnego zagrożenia epidemicznego dla Polski

– podkreślił rzecznik.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

tvp.info

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY