Czym charakteryzuje się zaawansowany i elastyczny system produkcyjny?

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Branża produkcyjna nieustannie się rozwija, co zmusza przedsiębiorców do szybkiej reakcji w kwestii zmian i mocnego zaangażowania w skuteczność wszystkich działów, aby móc walczyć z konkurencją.

Zaawansowana produkcja mówi o używaniu nowoczesnych technologii w celu stworzenia nowych produktów, ulepszanie już posiadanych i realizowanie czynności produkcyjnych, które poprawiają jakość oraz sam proces produkcji. Wiele ludzi widzi pracę w firmie produkcyjnej jako fabrykę, gdzie półprodukty są przeobrażane w gotowy produkt za pomocą zautomatyzowanych lub ręcznych technik produkcyjnych. Inaczej nazywane jest to tradycyjną produkcją, która podparta jest na użyciu linii produkcyjnych świadczących niedużą lub żadną elastyczność. 

Przeczytaj także: https://www.dsr.com.pl/rozliczanie-kosztow-produkcji/

Zaawansowana produkcja jest zazwyczaj najbardziej zbliżona z branżami lotniczymi, medycznymi czy farmaceutycznymi. Cechuje się ona właściwymi nakładami na badania i rozwój, wykwalifikowanymi i z dużą wiedzą pracownikami czy skalowaniem oraz elastycznym procesem produkcyjnym FMS (ang. Flexible Manufacturing System).

Przeczytaj także: https://www.dsr.com.pl/zrozumienie-zasad-lean-manufacturing-czyli-odchudzanie-produkcji/

Celem zaawansowanego systemu produkcji jest powiększenie produkcji przy równoczesnym usprawnienieniu kosztów, poprawie jakości, zdolności reagowania na zmiany rynkowe i elastyczności. Pozwala też na zmniejszenie czasu wprowadzeniu produktu na rynek, zmniejszenie zapasów materiałów ich wartości czy ilości jednostkowych. 

Zaawansowane systemy produkcyjne obejmują wiele obszarów m.in.:

 • Sztuczną inteligencję
 • uczenie maszynowe
 • cyfrowy bliźniak
 • automatyka i robotyka
 • produkcja addytywna
 • nanotechnologia
 • zaawansowane technologicznie materiały
 • internet rzeczy (IoT)
 • obróbka laserowa

Przeczytaj także: https://www.dsr.com.pl/wdrozenie-mes-sfc/

Zaawansowane i elastyczne programy produkcyjne są niezbędne niezależne od branży przemysłu, mimo, że niektóre z nich już teraz są bezkonkurencyjne w eksperymentowaniu i wprowadzaniu zaawansowanych technologii produkcyjnych, a są to:

Branża:

 1. Motoryzacja
 2. Farmaceutyki i wyroby medyczne
 3. Produkty konsumenckie
 4. Elektronika i zaawansowane technologii

Najważniejszymi korzyściami z używania zaawansowanych technologii produkcyjnych są: lepsza jakość produktów, inteligniejsze zarządzanie zasobami, skrócenie czasu produkcji oraz innowacyjność. Nie tylko to, ale dzięki temu małe czy duże firmy są w stanie być na rynki równymi konkurentami. 

Przeczytaj także: https://www.dsr.com.pl/planowanie-produkcji-aps/

System planowania zasobów przedsiębiorstwa (ang. ERP, Enterprise Resources Planning), a w szczególności ERP 4FACTORY na bazie QAD Adaptive ERP, pozwala przedsiębiorstwom każdej wielkości pozostać na równi z konkurentami na każdym etapie produkcji. Pomaga ono producentom dopasować i rozwijać się w ciągłym ERP 4FACTORY pomaga producentom dostosować się i lepiej rozwijać się w ciągle zmieniającym się środowisku biznesowym.  

Źródło

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY