Poboczne projekty, które są znane na całym świecie

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Wiele osób marzy o wielkiej karierze i ogromnej firmie, która powstałaby w przysłowiowym garażu, natomiast nie jest to fikcji, ponieważ wiele ogromnych projektów stało się wielkimi korporacjami w zaskakujących okolicznościach. Oczywiście nie możemy tutaj mówić o przypadku, ponieważ każdy przedsiębiorca dąży do ekspansji na zagraniczne rynki i stałego rozwoju. W tym artykule wyróżnimy poboczne projekty, które aktualnie są wyceniane na miliony i miliardy dolarów, a początkowo były jedynie pasją. Czytaj dalej, aby zdobyć więcej informacji!

Apple

W 1976 roku Steve Jobs pracował na nocną zmianę w Atari, a Steve Wozniak był inżynierem w HP. W wolnym czasie pracowali w garażu nad budową komputera, który stał się znany jako Apple I. Panowie w trudach razem zdołali skonstruować całą maszynę z części Atari i zaprezentowali ją szefowi Jobsa, natomiast ten ostatecznie odmówił inwestycji w tej projekt.

W ciągu następnych kilku dekad Apple zrewolucjonizowało branżę technologiczną, tworząc odtwarzacz mp3, który stał się iPodem, oprogramowanie do odtwarzania multimediów, które otrzymało nazwę iTunes, urządzeniem komórkowe będące iPhonem, a w obecnych czasach marka to produkuje także komputery przenośne oraz stacjonarne. Poniżej znajdują się urządzenia, które obecnie produkuje Apple:

  • Mac;
  • iPad;
  • iPhone;
  • Apple Watch;
  • AirPods;
  • Apple TV.

Facebook

W 2003 roku student pierwszego roku na Harvardzie Mark Zuckerberg stworzył platformę Facemash, która pozwoliła studentom oceniać innych na podstawie ich atrakcyjności. Chociaż strona została zdjęta zaledwie po dwóch dniach, to zainspirowało jego przyjaciół — Eduardo Saverina, Dustina Moskovitza i Chrisa Hughesa do stworzenia serwisu społecznościowego o nazwie Facebook w 2004 roku. Studenci mogli zalogować się na stronie za pomocą ich skrzynki pocztowej harvard.edu, a ostatecznie portal stał się popularny na uczelniach w całym kraju. 

W niedługim czasie projekt, który wynikał z pasji, zamienił się w dobrze prosperujący biznes, który jest obecny na całym świecie. Aktualnie Facebook jest największym i najbardziej popularnym portalem społecznościowym.

Instagram

W 2009 roku współzałożyciel Instagramu, Kevin Systrom, pracował w Nextstop.com jako menedżer produktu. Kiedy nie był w swojej codziennej pracy, w nocy i w weekendy uczył się kodować. W końcu udało mu się stworzyć Burbn, mobilną aplikację do meldowania się w określonym miejscu, podobną do FourSquare, ale bardziej opartą na obrazach.

Pewnego dnia Systrom rzucił swoją pracę i ostatecznie zebrał 500 000 dolarów, co umożliwiło zatrudnienie Mike’a Kriegera, współzałożyciela Instagrama. W 2010 roku dwójka młodych ludzi oficjalnie uruchomiła Instagram i miała 100 000 użytkowników w pierwszym tygodniu od debiutu. W 2012 roku Facebook kupił firmę za 1 miliard dolarów. Dziś na Instagramie obecnych jest ponad 2 miliardy ludzi. A największe konta posiadają miliony użytkowników. 

Poniżej w tabeli znajdziesz najbardziej popularnych influencerów na Instagramie.

KontoLiczba obserwujących
Instagram468 milionów
Cristiano Ronaldo394 miliony
Kylie Jenner308 milionów
Leo Messi305 milionów
Dwayne ‘The Rock’ Johnson295 milionów
Selena Gomez295 milionów
Ariana Grande293 miliony
Kim Kardashian284 miliony
Beyonce236 milionów

Spanx 

Pod koniec lat 90. Sara Blakley chodziła od drzwi do drzwi, próbując sprzedać faksy dla Danki, firmy zajmującej się artykułami biurowymi. Kiedy pewnego wieczoru ubierała się do wyjścia, postanowiła wyciąć element swoich rajstop. Czyn ten sprawił, że Blakley przekształciła swój dziwny pomysł w biznes.

Po pracy spędzała noce na tworzeniu własnego patentu i badaniu producentów. Kiedy w końcu trafiła do jakościowego dostawcy wyrobów pończoszniczych, nocami i w weekendy pracowała nad budową prototypu. W 2000 roku narodziła się firma Spanx, zajmująca się produkcją odzieży modelującej dla kobiet.

W 2012 roku Blakley została uznana za najmłodszą milionerkę. Aktualnie rekord ten posiada Kylie Jenner, natomiast sukces Sary jest niezwykle inspirujący.

Twitter

W 2005 roku Jack Dorsey rozpoczął pracę jako programista w Odeo, platformie do podcastów. Rok później firma załamała się po tym, jak Apple zezwolił na wgrywanie podcastów do iTunes. W odpowiedzi dyrektor generalny Odeo, Evan Williams, zorganizował hackathon, podczas którego Dorsey stworzył Twittr — stronę, na której ludzie mogli zaktualizować swoje statusy w czasie rzeczywistym. Dorsey kontynuował prace nad projektem pobocznym w Odeo. Ostatecznie nazwa została zmieniona na Twitter, a w 2006 portal został oficjalnie uruchomiony. Twitter stał się jedną z najpopularniejszych platform, na której gromadzi się 353 milionów aktywnych użytkowników.

Craiglist

W 1995 roku Craig Newmark rozesłał do swoich znajomych e-mail, w którym opisał ciekawe wydarzenia w San Francisco. Początkowo wiadomości zostały wysłane do 10-12 osób, ale w końcu dzięki niezamierzonemu marketingowi szeptanemu liczba użytkowników zaczęła się szybko rozrastać, a przejście na zewnętrzny serwer sprawił, że wszystko się jeszcze bardziej zintensyfikowało. Z powodu takiego obrotu spraw, w 1999 roku Newmark rzucił swoją pracę programisty i zaczął prowadzić swój biznes o nazwie Craiglist.

Craiglist była obecna w 700 miastach i 70 krajach, zachowując przy tym swój pierwotny wygląd.

WeWork

Adam Neumann prowadził na Brooklynie firmę Krawlers, zajmującą się produkcją odzieży dziecięcej, kiedy szukał sposobu na zarobienie dodatkowej gotówki. Architekt Miguel McKelvey pracował w budynku, w którym działała firma Krawlers i obaj mężczyźni zauważyli, że w budynku jest kilka wolnych przestrzeni biurowych. 

W 2008 roku założyli firmę Green Desk, która wynajmowała pomieszczenia biurowe w tym budynku. Sprzedali tę firmę właścicielowi i ostatecznie otworzyli WeWork w 2011 roku w Nowym Jorku. Pod wpływem inwestorów Neumann zrezygnował z funkcji CEO i z większościowej kontroli głosów od 26 września 2019 roku.

Under Armour

Kevin Plank był w latach 90. graczem futbolowym na Uniwersytecie Maryland. W tym czasie powiedział, że miał już dość tego, jak jego bawełniane koszulki przyklejały się do ciała, gdy pocił się na boisku. Rozpoczął projekt poboczny, którego celem było opracowanie koszulki, która nie nasiąkałaby potem. W 1996 roku miał już swój prototyp, który wykorzystywał syntetyczną warstwę podstawową. Po ukończeniu college’u jego poboczna działalność przekształciła się w biznes, znany jako Under Armour, który działał w piwnicy jego babci. Plank odniósł sukces, wysyłając swoje produkty bezpośrednio do zawodników NFL. Dziś Under Armour jest jedną z przodujących firm w branży odzieży sportowej, z 5,3 miliardami dolarów przychodu w 2019 roku. 

Yankee Candle

W 1969 r. 16-letni Mike Kittredge wykonał świecę z kredek jako prezent dla swojej mamy. Sąsiadka zobaczyła świecę i poprosiła Kittredge’a, aby zrobił jej jedną za 2 dolary. W końcu Kittredge przekształcił to w działalność, pracując w garażu i piwnicy swoich rodziców. 

W 1973 roku marka Yankee Candle przeniosła się do starej papierni w Massachusetts, a w 1998 roku Mike sprzedał firmę za 500 milionów dolarów. Dziś Yankee Candle ma ponad 500 sklepów, a 20 000 pracowników sprzedaje produkty Yankee Candle na całym świecie

TheSkimm

W 2012 roku Carly Zakin i Danielle Weisberg pracowały w NBC jako zastępcy producentów i same określały się jako news junkies. Szybko zdały sobie sprawę, że chcą zrobić w branży więcej, niż pozwalała im na to aktualna praca, więc rozpoczęły projekt, w ramach którego wysyłały listę wyselekcjonowanych wiadomości prosto do skrzynek mailowych ludzi. 

Rzuciły pracę i skupiły się na tym projekcie w pełnym wymiarze godzin, mimo że nikt w niego nie inwestował. Kobiety miały jedynie 4 tysiące dolarów, więc szybko popadły w długi. Natomiast wszystko miało się jednak zmienić, gdy opublikowały swój pierwszy biuletyn i tak właśnie było. W ten sposób narodził się TheSkimm. 

Dzisiaj firma ma siedem milionów subskrybentów, wśród których są Hillary Clinton i Oprah. 

Oculus VR

W 2011 roku Palmer Luckey studiował dziennikarstwo na Cal State Long Beach i był inżynierem w USC’s Mixed Reality Lab. W tym samym czasie Luckey opracowywał w swoim garażu najnowocześniejsze okulary wirtualnej rzeczywistości, które miały zrobić furorę w branży technologicznej. 

W 2012 roku Luckey porzucił studia i skupił się na swoim pobocznym projekcie w pełnym wymiarze godzin. Swoją firmę nazwał OculusVR. Firma zebrała 2,5 miliona dolarów na Kickstarterze. W 2014 roku Facebook kupił firmę za 2 miliardy dolarów. 

Aktualnie Luckey nie jest w firmie, ponieważ opuścił ją, aby pracować nad nowym biznesem, natomiast, Facebook ogłosił, że firma zarobiła ponad 100 milionów dolarów w 2019 roku.

Imgur

W 2009 roku Alan Schaaf był studentem Ohio University, kiedy postanowił zbudować program do przesyłania zdjęć, który mógłby konkurować z PhotoBucket. Praca nad projektem zajęła Schaafowi dwa tygodnie, po czym umieścił go na Reddicie. 

Strona została nazwana Imgur. W pierwszym roku istnienia, witryna miała pół miliona odsłon miesięcznie. W 2011 roku Schaaf przeniósł swoją działalność do San Francisco i oficjalnie przekształcił ją w firmę. Dziś Imgur ma 250 milionów miesięcznych aktywnych użytkowników i prężnie działającą społeczność internetową.

Khan Academy

Po zakończeniu pracy w funduszu hedgingowym, w 2004 roku Sal Khan udzielał korepetycji swojemu kuzynowi przez Yahoo Doodle, wykorzystując swój telefon. Wkrótce zaczął udzielać korepetycji online większej liczbie członków rodziny, a jego grafik szybko stał się zbyt napięty. Zamiast tego postanowił nagrywać filmy, na których udzielał lekcji i umieszczał je na YouTube. 

W 2008 roku oficjalnie narodziła się marka Khan Academy, ale Sal pracował nad nią tylko w wolnym czasie. Dopiero w 2009 roku Khan rzucił swoją dotychczasowe zajęcia i poświęcił się Khan Academy na pełen etat. Firma otrzymała 2 miliony dolarów dotacji od Google oraz 1,5 miliona dolarów od Fundacji Billa i Melindy Gatesów.

Podsumowanie

Większość z wymienionych projektów odniosła sukces dzięki nieustępliwości osób, które nad nimi pracowały. To wytrwałość powoduje ostateczne osiągnięcie zwycięstwa. Możemy to zauważyć w wielu branżach. 

Przykładowo jeżeli gracz odwiedza regularnie gra w kasynie i chce odnieść sukces, nie może poddawać się po kilku pierwszych przegranych zakładach. Operatorzy obecnie oferują wszystkim graczom kasyno bonus bez depozytu, dzięki któremu sesja gry może się wydłużyć i pomóc w osiągnięciu zwycięstwa. Dodatkowo warto grać tylko w te gry, które oferują największe szanse na osiągnięcie zwycięstwa. Należą do nich:

  • Poker;
  • Bakarat;
  • Blackjack.

Sukces często nie jest planowany, ale wynika z pasji, jaką posiadamy. Wszystkie osoby, które zostały zaprezentowane w tym artykule, nigdy się nie poddały, a wręcz przeciwnie, zarażały inne osoby do uprawiania hobby i rozwijaniu własnych zainteresowań, ponieważ to wtedy można osiągnąć prawdziwy sukces. 

Mamy nadzieję, że informacje przekazane w tym artykule były dla Ciebie ciekawe.

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY