Naukowcy głoszą, że szczepionka przeciw COVID-19 chroni zdrowie psychiczne

Dodano   5
  LoadingDodaj do ulubionych!
Problem młodzieży z uzależnieniem od gier wideo

Zdjęcie ilustracyjne / fot. Pixabay

Według autorów publikacji, która ukazała się na łamach „American Journal of Preventive Medicine”, szczepienia przeciwko SARS-CoV-2 chronią nie tylko ciało, ale także psyche. Zaszczepione osoby mniej obawiają się zachorowania, hospitalizacji i śmierci. Dzięki temu ich psychika jest w lepszym stanie.

  • Niestety, po wybuchu epidemii ogólny poziom lęków i psychicznego rozregulowania dramatycznie wzrósł.
  • Przyczyniły się do tego różne czynniki – utrata pracy, gorszy dostęp do żywności, izolacja społeczna czy trudna opieka nad bliskimi.
  • Zdaniem naukowców na naszą psychikę wpływ miał również lęk przed zachorowaniem i jego skutkami.
  • Zobacz także: Tragedia w Polkowicach.W kopalni “Rudna” pod ziemią zginął górnik

Lęk przed Covid-19

Jak pokazało badanie z udziałem ponad 8 tys. osób, poczucie zagrożenia infekcją spadło u szczepionych o 7,7 punktów procentowych, hospitalizacją – o 6,91 pkt proc., śmiercią – o 4,68 pkt. proc.

W sumie, już jedna dawka szczepionki spowodowała zmniejszenie psychicznego stresu średnio o 7 proc. Opisane pozytywne skutki utrzymały się, a nawet wzmocniły w okresie co najmniej 8 tygodni od szczepienia.

– Nasze badanie pokazuje ważne psychologiczne korzyści szczepień wychodzące poza zmniejszenie ryzyka ciężkiej choroby i śmierci związanych z COVID-19

– mówi kierujący pracami dr Jonathan Koltai.

Naukowcy zwracają też uwagę, że po szczepieniu nastawienie osób, które je przyjęły, zaczęło się silnie różnić od tych, które zrezygnowały, mimo, że przed szczepieniem trendy odnośnie stanu psychiki w obu grupach były podobne.

Badacze mają nadzieję, że dzięki komunikowaniu korzyści fizycznych i psychologicznych wynikających z przyjęcia preparatu uda się zwiększyć liczbę zaszczepionych osób.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Polsat News

Subskrybuj
Powiadom o
5 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY