Wybrano nowego dyrektora Teatru Dramatycznego. Została nim progresywna reżyser

Dodano   3
  LoadingDodaj do ulubionych!
Nowa dyrektor Teatru Dramatycznego

Teatr Dramatyczny w Warszawie / Fot. Twitter

W piątek komisja konkursowa ogłosiła wybór reżyser Moniki Strzępki na funkcję dyrektora Teatru Dramatycznego w Warszawie. Preferująca liberalne podejście to funkcjonowania teatru, reżyser teatralna obejmie swoje nowe stanowisko 1 września 2022 roku..
  • Komisja konkursowa ogłosiła w piatek wyniki wyborów na nowego dyrektora Teatru Dramatycznego w Warszawie
  • Spośród sześciu kandydatur wyłoniono reżyser Monikę Strzępke, znaną ze swojego liberalnego podejścia do prowadzenia teatru
  • W przeszłości wystawiała takie występy teatralne jak “Dziady”, Z twarzą przy ścianie”, czy też “Nie-boską komedię. Wszystko powiem Bogu”
  • Już kilka miesiecy temu napisała list, w którym krytykowała zbyt mało postępowe podejście władz Teatru Dramatycznego
  • Zobacz także: Hipokryzja działacza Młodej Lewicy. Wzywa do nauki zdalnej, a sam baluje na studniówce!

Pierwsze spotkanie komisji konkursowej powołanej w celu przeprowadzenia konkursu na dyrektora Teatru Dramatycznego odbyło się 13 stycznia. Wpłynęło sześć ofert, z czego dwie zostały odrzucone z powodów formalnych. Do kolejnego etapu zaproszono: Ryszarda Adamskiego, Tadeusza Słobodzianka (dotychczasowy dyrektor), Monikę Strzępkę, Michała Zadarę.

W miniony piątek odbyły siękolejne rozmowy podczas których dokonano wyboru nowego dyrektora teatru.

Dotyczyły kwestii prawnych, organizacyjnych funkcjonowania teatru, a przede wszystkim zaproponowanych przez kandydatki i kandydatów programów działania oraz rozwoju instytucji na najbliższe pięć lat

– przekazał warszawski ratusz.

Jak podano, bezwzględna większość członków komisji uznała, że kandydatura Moniki Strzępki jest najlepsza, dlatego zdecydowona, że to ona pokieruje Teatrem Dramatycznym przez kolejne 5 lat.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Przeszłość nowej dyrektor Teatru Dramatycznego

Monika Strzępka to jedna z najbardziej znanych reżyserek teatralnych w Polsce. Studiowała na Wydziale Reżyserii Dramatu w Akademii Teatralnej w Warszawie. Autorka zaangażowana społecznie. Debiutowała w 2004 roku w Teatrze Polskim w Bydgoszczy, gdzie wystawiła tekst Anny Bednarskiej “Z twarzą przy ścianie”. Później wystawiła między innymi “Prezydentki” Wernera Schwaba (Scena Polska w czeskim Cieszynie) i “Dziady ekshumację” Pawła Demirskiego według “Dziadów” Adama Mickiewicza (Teatr Polski we Wrocławiu).

Wspólnie z Demirskim przygotowała m.in.: “Niech żyje wojna!!!” (Teatr Dramatyczny we Wrocławiu), “W imię Jakuba S.” (Teatr Dramatyczny w Warszawie), “Courtney Love” (Teatr Polski we Wrocławiu), “Bitwę warszawską 1920” (Narodowy Teatr Stary w Krakowie), “Nie-boską komedię. Wszystko powiem Bogu!” (Stary Teatr w Krakowie). Strzępka i Demirski zrealizowali także wspólnie głośny serial telewizyjny “Artyści”.

Monika Strzępka kilka miesięcy temu opisywała w liście otwartym do miasta swoje wątpliwości związane z wymogami konkursowymi na dyrektora Teatru Dramatycznego.

Warszawa chce się jawić jako miasto europejskie, progresywne. Jednak poza wolą jest tu potrzebna zmiana praktyki. Czytając wspomniany regulamin – gubię się nieco w rozczytywaniu intencji, które towarzyszyły powstawaniu tego dokumentu

– napisała nowa dyrektor Teatru Dramatycznego.

Jej zdaniem na stanowisku preferowani są starsi panowie, którzy mieli nadużywać swoich funkcji.

tvn24.pl/tvnwarszawa

Subskrybuj
Powiadom o
3 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY