Spór o “Turów” nadal otwarty. Polski projekt odrzucony

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Elektrownia w Turowie

Elektrownia w Turowie / Fot. PAP/EPA/MARTIN DIVISEK. Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

Spór między Polską, a Czechami o kopalnię "Turów" nadal trwa.
  • Rzecznik ministerstwa środowiska Czech Petra Roubiczkova poinformowała we wtorek, że przedstawionego przez Polskę projektu umowy ws. kopalni „Turów” nie przyjęto.
  • Roubiczkova poinformowała na Twitterze, że polski projekt porozumienia w sprawie kopalni węgla brunatnego jest nie do przyjęcia dla resortów środowiska, spraw zagranicznych oraz dla Kraju Libereckiego.
  • Minister klimatu i środowiska RP Anna Moskwa poinformowała w poniedziałek, że wysłała propozycję do Czech. Wcześniej, po wizycie w Pradze 5 listopada, Moskwa rozmawiała telefonicznie z przedstawicielami czeskich władz.
  • Zobacz także: Niemiecki MSZ przeciwny migrantom. Chcą odesłać migrantów do domu?

Spór o “Turów” nadal otwarty. Rzecznik ministerstwa środowiska Czech Petra Roubiczkova poinformowała we wtorek, że przedstawionego przez Polskę projektu umowy nie przyjęto. Jej zdaniem propozycja ta powinna zostać przedyskutowana z partiami tworzącymi nowy rząd Czech.

Spór o “Turów” otwarty

Roubiczkova poinformowała na Twitterze, że polski projekt porozumienia w sprawie kopalni węgla brunatnego jest nie do przyjęcia dla resortów środowiska, spraw zagranicznych oraz dla Kraju Libereckiego.

„Biorąc pod uwagę sytuację polityczną, otrzymany wniosek będzie musiał być po stronie czeskiej przedyskutowany z przedstawicielami partii tworzonego rządu, dopiero wtedy Republika Czeska będzie mogła podjąć dalsze kroki” – dodała.

Nie sprecyzowała, czego dotyczy polska oferta.

Minister klimatu i środowiska RP Anna Moskwa poinformowała w poniedziałek, że wysłała propozycję do Czech. Wcześniej, po wizycie w Pradze 5 listopada, Moskwa rozmawiała telefonicznie z przedstawicielami czeskich władz.

Nowy rząd po wyborach do Izby Poselskiej, które odbyły się 8 i 9 października, tworzy pięć partii centroprawicowych. Premierem ma być lider prawicowej obywatelskiej Partii Demokratycznej Petr Fiala.

Wśród możliwych kandydatów na stanowisko ministra środowiska media wymieniają senator Unii Chrześcijańskiej i Demokratycznej – Czechosłowackiej Partii Ludowej (KDU-CzSL) Annę Hubaczkovą. Przed objęciem mandatu senatorskiego pracowała ona w samorządzie Kraju Południowo Morawskiego, zajmując się problemami środowiska.

Fiala nie informuje o kandydatach do jego rządu, ma to zrobić w środę po spotkaniu z prezydentem Miloszem Zemanem. To on, jako pierwszy ma zapoznać się z tą listą.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Czeska skarga do TSUE

Czechy wniosły skargę do Trybunału Sprawiedliwości UE (TSUE) przeciwko Polsce w sprawie kopalni węgla brunatnego Turów w lutym. Wnioskowały też o nakazanie – w ramach środka tymczasowego – wstrzymania wydobycia w kopalni.

Skargę skierowano w związku z rozbudową kopalni, która – jak twierdzi Praga – zagraża dostępowi do wody mieszkańców okolicznych gmin. Skarżą się oni także na hałas i pył związany z wydobyciem węgla brunatnego.

TSUE, w odpowiedzi na wniosek Czech, nakazał natychmiastowe wstrzymanie wydobycia węgla w Turowie. W odpowiedzi, polski rząd ogłosił, że nie zastosuje się do decyzji. W czerwcu podjęto polsko-czeskie rozmowy, mające doprowadzić do wycofania czeskiej skargi z TSUE, które zostały przerwane w nocy 30 września. O ich kontynuowaniu zdecydowali minister klimatu i środowiska RP Anna Moskwa i szef resortu środowiska Czech Richard Brabec.

(async () => { const t = document.querySelector(`#tzw-26`); const r = await fetch(‘https://twojazbiorka.pl/widget/26/trzaskowski-chce-zdelegalizowac-marsz-niepodleglosci-wesprzyj-zbiorke-na-pomoc-prawna-1’); t.replaceWith(new DOMParser().parseFromString(await r.text(), ‘text/html’).body.firstChild); })();

tvp.info

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY