Rodzice apelują o zmiany w systemie orzecznictwa o niepełnosprawności

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Szpital

Zdjęcie ilustracyjne. / Fot. Unsplash/Marcelo Leal

Zdaniem Stowarzyszenia "Słodka Jedynka" i rodziców dzieci chorych na cukrzycę typu 1 uważają, że system orzecznictwa o niepełnosprawności działa nieprawidłowo. Apelują o zmiany, wychodzące naprzeciw ich oczekiwaniom.

Zobacz także: Prof. Czajkowski o tragedii z Pszczyny: To nie prawo jest winne śmierci pacjentki

Jak wynika z opublikowanego w internecie apelu, jego autorzy domagają się wprowadzenia “niezbędnych zmian w systemie orzeczniczym, które w sposób jednolity i niepodważalny potwierdzą stałą lub długotrwałą potrzebę opieki lub pomocy innej osoby ze względu na znacznie ograniczoną możliwość samodzielnej egzystencji u diabetyków typu 1 do 16 roku życia”. Pod dokumentem podpisało się już ponad 5 tysięcy osób.

Rząd wprowadził zmiany gdzie rozszerzył refundację dla dzieci chorych na cukrzycę typ1, ale żeby dziecko mogło skorzystać z większej ilości wkłuć do pompy, zbiorniczków do pompy, czy chociażby sensorów cgm(monitorowanie cukrów za pomocą dodatkowego urządzenia) to musi posiadać punkt 7 i 8 w orzeczeniu, a w ostatnich latach komisje odmawiają przyznania punktu 7. Rodzice walczą w komisjach wojewódzkich, a niekiedy w sądach, ale takie sprawy trwają zazwyczaj od roku do nawet 3 lat (mojego dziecka sprawa obecnie 2,5 roku) Gdzie rodzice są pozbawieni środków finansowych na chorobę dziecka – nawet zasiłek pielęgnacyjny w kwocie 215zl nie dostają, a leki ratujące życie trzeba kupić. Dlatego proszę o podpisanie petycji w tej sprawie – wskazuje matka jednego z dzieci.

Autorzy kierują swój apel do Pełnomocnika Rządu do spraw Osób Niepełnosprawnych, Ministra Pawła Wdówika. Kopię pisma otrzymali: prezydent, premier, marszałkowie Sejmu i Senatu, przewodniczący kilku parlamentarnych komisji i zespołów, Rzecznicy: Praw Obywatelskich, Praw Dziecka i Praw Pacjenta.

Obywatele, którzy nie są związani z cukrzycą, wyrażają oburzenie z faktu prowadzenia kosztownych procesów i ekspertyz sądowych pokrywanych z budżetu państwa w sprawach oczywistych wynikających z charakterystyki choroby. Ustalenie wskazań odnośnie długotrwałej pomocy diabetykowi typu 1 ( pkt. 7 w orzeczeniu) powinno być formalnością a nie przedmiotem długoterminowych sporów sądowych – wskazano w apelu.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

facebook.com, petycjeonline.com

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY