Mazowiecki konserwator chce chronić żydowską kulturę. Nowe stanowisko w urzędzie

Dodano   8
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zawalenie się trybuny w synagodze

synagoga, Izrael, zawalenie trybuny, żydzi, uroczystość, / fot. Pixabay

Na mocy nowego, zatwierdzonego regulaminu Urzędu Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków utworzę nowe wieloosobowe stanowisko do spraw dziedzictwa żydowskiego. Jest to pierwsze tego typu rozwiązanie w kraju - poinformował wojewódzki mazowiecki konserwator zabytków prof. Jakub Lewicki. Na tym stanowisku mają zostać zatrudnieni ludzie posiadający wiedzę oraz zajmujący się kulturą żydowską.
  • Mazowiecki konserwator zabytków prof. Jakub Lewicki poinformował, że powoła wieloosobowe stanowisko ds. dziedzictwa żydowskiego.
  • Pracownicy tego biura będą mieli za zadanie kontrolowanie obiektów stanowiących dziedzictwo żydowskie.
  • Wyraził on wolę jak najlepszej opieki na żydowskimi budynkami, uważając, że taka jest polska racja stanu.
  • Zobacz także: Znamy zwycięzcę Konkursu Chopinowskiego. Zobacz kto nim został

Jako pierwszy w Polsce, mazowiecki konserwator zabytków prof. Jakub Lewicki zadeklarował, że powoła do życia nowe, wieloosobowe stanowisko w swoim biurze do spraw dziedzictwa żydowskiego. W przyszłości tacy pracownicy będą dążyć do opieki na żydowskimi budynkami.

Uważam, że ochrona dziedzictwa żydowskiego wymaga specjalnej troski i nadzwyczaj wnikliwych działań konserwatorskich

– stwierdził konserwator zabytków.

Osoby zatrudnione na nowym stanowisku będą odpowiedzialne za przeprowadzanie kontroli w celu stwierdzenia stanu zachowania zabytków stanowiących dziedzictwo żydowskie, prowadzenie postępowań administracyjnych w tym zakresie i wydawanie pozwoleń na prowadzenie badań konserwatorskich we wspomnianych obiektach. Konserwator zabytków wyraził przekonanie, że takimi sprawami powinni się zająć znawcy kultury żydowskiej.

Chciałbym jak najlepiej chronić wszystkie zabytki Warszawy i Mazowsza, w tym szczególnie społeczności żydowskiej, która została okrutnie doświadczona przez historię. Ochrona zabytków żydowskich jest naszą powinnością i polską racją stanu

– podkreślił prof. Jakub Lewicki.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

W skali kraju to pierwsze tego typu rozwiązanie w polskich urzędach konserwatorskich. Jakub Lewicki zamierza na bieżąco informować o postępach wdrażania swojego pomysłu w życie. Mazowiecki konserwator liczy również na pomoc społeczników oraz wszystkim, dla których dziedzictwo i zabytki żydowskie stanowią część życia.

zyciestolicy.com.pl

Subskrybuj
Powiadom o
8 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY