Znamy zwycięzcę Konkursu Chopinowskiego. Zobacz kto nim został

Dodano   2
  LoadingDodaj do ulubionych!
WARSZAWA WYNIKI XVIII KONKURSU CHOPINOWSKIEGO

WARSZAWA WYNIKI XVIII KONKURSU CHOPINOWSKIEGO / PAP/Wojciech Olkuśnik

Bruce Liu zwycięzcą XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina.
  • Bruce (Xiaoyu) Liu z Kanady zajął I miejsce w XVIII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina. Informację podał w nocy dyrektor Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina Artur Szklener.
  • Liu urodził się 8 maja 1997 r. w Paryżu, ukończył Konserwatorium Muzyczne w Montrealu w klasie Richarda Raymonda, a obecnie kontynuuje naukę pod kierunkiem Dang Thai Sona.
  • Zwycięzca Konkursu Chopinowskiego otrzyma 40 tys. euro od prezydenta RP. Dostanie również 500 tys. jenów (ok. 17 tys. złotych) od Prezydenta Miasta Hamamatsu. Ponadto, Filharmonia Narodowa gwarantuje nagrodę 5 tys. euro za najlepsze wykonanie koncertu.
  • Zobacz także: Refleksje po „debacie” w PE [OPINIA]

​Znamy zwycięzcę Konkursu Chopinowskiego. Został nim Bruce (Xiaoyu) Liu z Kanady, który zajął I miejsce w XVIII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina. Informację podał w nocy dyrektor Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina Artur Szklener. Werdykt ogłoszono kilka minut po godz. drugiej. Szklener podkreślił, że obradowano wyjątkowo długo, ponieważ niełatwo było podjąć decyzję.

“Nie wiem, co powiedzieć. Tyle emocji… Jestem zaszczycony nagrodą. Dziękuję jurorom i mojej rodzinie – mówił po ogłoszeniu werdyktu laureat pierwszego miejsca Bruce (Xiaoyu) Liu. Konkursy pomagają muzykom rozwijać się. Niektórzy mówią, że konkursy są niedobre dla muzyków, ale mnie one inspirują. Jeśli masz pasję do czegoś, po prostu to rób. Nie patrz na innych, na to co mówią i myślą. Podążaj za tym, co uważasz za dobre dla siebie. Na swojej drodze zawsze napotkasz porażki, problemy i negatywne osoby, w takich momentach, musisz podążać dalej i nie poddawać się” – tak mówił PAP laureat po zagraniu koncertu finałowego.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Znamy zwycięzcę Konkursu Chopinowskiego. Kim jest Bruce Liu?

Bruce (Xiaoyu) Liu urodził się 8 maja 1997 r. w Paryżu, ukończył Konserwatorium Muzyczne w Montrealu w klasie Richarda Raymonda, a obecnie kontynuuje naukę pod kierunkiem Dang Thai Sona. Współpracował z takimi zespołami, jak orkiestry symfoniczne Cleveland i Montrealu, Orkiestra Filharmonii Izraelskiej, Orchestra of the Americas, Camerata Jerusalem, dał serię koncertow z China NCPA Orchestra. 

Ostatnio odbył też dwie trasy koncertowe po Chinach z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Ukrainy i Orkiestrą Symfoniczną Lwowskiej Filharmonii Obwodowej, występując m.in. w pekińskich National Centre for the Performing Arts i Concert Hall oraz Oriental Arts Center w Szanghaju, a także z Orchestre Lamoureux w Salle Gaveau. Jest laureatem wielu międzynarodowych konkursów pianistycznych, m.in. w Sendai, Montrealu, Viseu i Tel Awiwie.

Drugie miejsce w Konkursie Chopinowskim zajęli ex aequo Alexander Gadjiev reprezentujący Włochy i Słowenię oraz Kyohei Sorita z Japonii. Laureatem trzeciego miejsca jest Martin Garcia Garcia z Hiszpanii, czwartą nagrodę otrzymali ex aequo Japonka Aimi Kobayashi oraz Polak Jakub Kuszlik. Na piątym miejscu uplasował się Leonora Armellini z Włoch, a szóste miejsce zajął JJ Jun Li Bui reprezentujący Kanadę.

Za najlepsze wykonanie sonaty nagrodzono Alexandra Gadjieva, nagrodę ufundował Krystian Zimerman.

Nagroda dla zwycięzcy

Zwycięzca Konkursu Chopinowskiego otrzyma 40 tys. euro od prezydenta RP. Dostanie również 500 tys. jenów (ok. 17 tys. złotych) od Prezydenta Miasta Hamamatsu. Ponadto, Filharmonia Narodowa gwarantuje nagrodę 5 tys. euro za najlepsze wykonanie koncertu.

Fundatorem nagrody za drugie miejsce w wysokości 30 tys. euro jest marszałek Sejmu RP. Kwota 20 tys. euro za trzecie miejsce pochodzi od Prezesa Rady Ministrów. Laureatom pierwszych trzech miejsc na podium przysługują medale: złoty, srebrny i brązowy.

Laureaci czwartego, piątego i szóstego miejsca otrzymają odpowiednio nagrody: 15 tys. euro (ufundowane przez ministra kultury, Dziedzictwa narodowego i sportu), 10 tys. euro (ufundowane przez ministra spraw zagranicznych) i 7 tys. euro wyznaczone przez prezydenta m.st. Warszawy. Pozostałym finalistom zostaną przyznane wyróżnienia po 4 tys. euro.

Na najmłodszego z finalistów czeka nagroda 10 tys. złotych i 100 euro ufundowane przez Zbigniewa Kaszubę. 

Koncerty laureatów odbędą się dziś wieczorem w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej, a w piątek i sobotę w Filharmonii Narodowej.

Podczas dzisiejszego koncertu odbędzie się gala wręczenia nagród laureatom konkursu. Wystąpią wszyscy laureaci nagród z krótkimi recitalami, a zwycięzca Bruce Liu wykona Koncert Fortepianowy e-moll op. 11 Fryderyka Chopina z towarzyszeniem Orkiestry Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Andrzeja Boreyki.

rmf24.pl

Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY